Amazon po rrit pagat për të mbajtur punëtorët. Tregu i punës mbetet i shtrënguar - Business Magazine Albania

Amazon po rrit pagat për të mbajtur punëtorët. Tregu i punës mbetet i shtrënguar

Amazon po ndjen krizën e tregut të shtrënguar të punës. Dje, kompania me bazë në Seattle njoftoi se po investon afro 1 miliard dollarë në rritjen e pagave për punonjësit. Duke filluar nga tetori, paga mesatare për orë do të rriten. Kështu, punonjësit e linjës së parë në përmbushjen e klientëve dhe punonjësit e transportit do të kenë një rritje rroge, nga 18 dollarë në orë që aktualisht është, në më shumë se 19 dollarë në orë. Pagat për orë do të variojnë nga 16 deri në 26 dollarë në orë, në varësi të pozicionit dhe vendndodhjes së punonjësve.

Amazon njoftoi gjithashtu zgjerimin e programit të saj të aksesit në paga, Anytime Pay, i cili tani lejon të gjithë punonjësit e operacioneve, korporatave dhe teknologjisë në SHBA të kenë akses deri në 70 për qind të pagave të fituara të pranueshme jashtë periudhave normale të pagave.
Ky njoftim vjen pikërisht pasi Departamenti Amerikan i Punës publikoi kërkesat për papunësi për javën që përfundon më 24 shtator, të cilat ranë në nivelin më të ulët në pesë muaj. Ndërsa tregu i punës mbetet i ngushtë, firmat ende po luftojnë për të plotësuar pozicionet e tyre, gjë që ka çuar në inflacion pagash për punëdhënësit e të gjitha madhësive. Në gusht, pagat në bizneset e vogla amerikane u rritën me 5.18 për qind , duke arritur rekordin e mëparshëm të shënuar në maj 2022, sipas të dhënave nga kompania e shërbimeve të pagave Paychex dhe ofruesi i shërbimeve të informacionit IHS Markit.
Lexo: Facebook në recension, Zuckerberg pezullon punësimet e reja

Mes tregjeve të shtrënguara të punës, përpjekjet për sindikalizimin në Amazon, Starbucks dhe Apple mund të kenë nxitur gjithashtu kompanitë të rrisin pagat në përgjigje të kërkesave të punonjësve. Apple rriti më parë pagat për stafin e korporatave dhe të shitjes me pakicë në maj, dhe në gusht, Starbucks rriti pagat për orë në mbarë vendin .
Ndërsa biznesi juaj mund të mos përballet me të njëjtat presione sindikalizimi, inflacioni i pagave është ende shumë real dhe do të vazhdojë të jetë një luftë për bizneset, veçanërisht pasi punësimi për sezonin e pikut të festave është duke u zhvilluar. incmagazine

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0