Vit i brishtë, përse besohet se data 29 shkurt sjell ters - Business Magazine Albania

Vit i brishtë, përse besohet se data 29 shkurt sjell ters

Viti 2024 është quajtur ndryshe edhe si një vit i brishtë. Kjo për faktin se muaj shkurt ka 29 ditë dhe viti do të jetë me 366 ditë. Një herë në katër vjet, shkurti ka një ditë më tepër dhe sipas besëtytnive kjo gjë sjell ters.

Kalendari që ne përdorim është një kalendar diellor, i cili shënon kalimin e kohës pas lëvizjes rrotulluese të Tokës rreth Diellit. Por nëse kalendari ynë është normalisht 365 ditë, Tokës i duhen saktësisht 365 ditë, 5 orë, 48 minuta dhe 48 sekonda për të përfunduar rrotullimin rreth Diellit.

Kjo kohë e tepërt, nëse nuk plotësohet, në afat të gjatë do të çonte në një zhvendosje të sezoneve.Lexo: Historia sfiduese Gertës që bleu sallonin e bukurisë ku ishte punonjëse

Ndërsa sipas gojëdhënave dhe besimeve të hershme që nga periudha e Perandorisë Romake mendohet se quhet vit i brishtë, sepse kanë ndodhur ngjarje me pasoja katastrofike si tërmete të mëdha apo sulme të përgjakshme terroriste.

Përtej besëtytnive, kjo është një ditë e veçantë për të lindurit më 29 shkurt.

Kemi mirëpritur një vit “të brishtë”, i cili numëron 366 ditë dhe përsëritet çdo 4 vjet për të kompensuar një ditë të munguar, si pasojë e papërputhshmërisë mes kalendarit gregorian dhe kohëzgjatjes së rrotullimit të Tokës rreth Diellit.

Mospasja e viteve “të brishta” do të shkaktonte në perspektivën e shekujve një përmbysje të kalendarit. Kështu, festat standarte, sikurse është Krishtlindja, do të zhvendoseshin në stinë të tjera.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0