Startup-et miliarda dollarëshe në Europë po rriten më shpejt se rivalët e tyre në SHBA


Në kundërshtim me atë që besohet masivisht, kompanitë miliarda dollarëshe teknologjike amerikane, të njohura në industrinë e teknologjisë si “unicorns“, po rriten më shpejt se rivalët e tyre në SHBA, gjë që ka dominuar teknologjinë për dekada të tëra në sajë të kompanive si Google, Facebook, Apple dhe Amazon.

Lexoni: Larry Luxner: Kosova, vendi më pro-amerikan në botë. Shteti i ardhshëm i startupeve

Fakti që unicorns Europianë po i tejkalojnë rivalët e SHBA u theksua në një raport të botuar të mërkurën nga firma bankare GP Bullhound, e cila ndihmon themeluesit e teknologjisë dhe sipërmarrësit për financime dhe blerje.

Tani në vitin e gjashtë, “Titans of Tech” i GP Bullhound thotë se vlera kumulative e startupe-ve unicorns të teknologjisë në Europë e themeluar pas vitit 2000, është rritur me 28% në vitin e kaluar, ndërsa vlera e unicorns amerikane është rritur me vetëm 20%.

Sipas raportit, i cili publikohet pothuajse çdo vit, 21 miliardë dollarë kanë dalë në Europë vetëm në vitin e kaluar nga startup-et teknologjike, duke e çuar numrin total të unicorns europianë në 84, nga 30 që ka qenë në vitin 2014.

Shumë prej unicorns të Europës panë vlerësimet e tyre të rriten në 2018, pasi investitorët anembanë botës investuan një rekord prej 28 miliardë dollarësh në to, sipas raportit. GP Bullhound deklaron se vlera e përgjithshme e ekosistemit teknologjik të Europës tani është 302 miliardë dollarë. Kjo 3.4 herë më shumë se sa ishte në vitin 2014, kur ajo vlerësohej në 89 miliardë dollarë. Është e mundur që IPO-ja e shërbimit muzikor suedez Spotify ka një ndikim të madh në këtë zhvillim.

Lexoni: Startup-et më të financuara në Europë, mes tyre dhe një shqiptar

SHBA dhe Kina ende dominojnë

Gjithsesi ka ende punë për të bërë. Kompanitë më të mëdha të teknologjisë në Europë janë ende mbrapa nga gjigantët më të mëdhenj të teknologjisë në SHBA dhe Azi. Në SHBA dominojnë Microsoft, Apple, Amazon dhe disa emra të tjerë të familjes. Kina ka kompani si Alibaba, Xiaomi, Tencent dhe Huawei. Japonia ka SoftBank dhe Korea e Jugut ka Samsung.

GP Bullhound parashikon se kjo do të ndryshojë në dy vitet e ardhshme. Në mënyrë të veçantë, ajo beson se Europa do të ketë një firmë të re teknologjike prej 50 miliardë dollarësh deri në vitin 2021 në formën e kompanisë Spotify ose Adyen, kompania e pagesave hollandeze. Kjo duket ambicioze, duke qenë se Spotify aktualisht ka vlerë 22 miliardë dollarë dhe Adyen ka vlerë 20 miliardë dollarë. Ata do të duhet të dyfishojnë vlerësimet e tyre në dy vitet e ardhshme nëse parashikimi i GP Bullhound do të realizohet.

Mungesa e gjigantëve të teknologjisë në Europë ka qenë prej kohësh një çështje e diskutueshme dhe raportet si ky shpesh pretendojnë se një histori e madhe e suksesit të teknologjisë europiane është vetëm një hap larg. Me përjashtim të korporatës softuerike gjermane SAP, e cila u themelua në vitin 1972, ende nuk ka një firmë teknologjike me vlerë mbi 50 miliardë dollarë në Europë.

Lexoni: WeWork, startup-i njëbrirësh ka vendosur të testojë tregjet publike

burimi: Forbes

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale