Rishikohet kësti i tatimit për profesionet e lira - Business Magazine Albania

Rishikohet kësti i tatimit për profesionet e lira

Nga 25 mijë tatim pagues të profesioneve të lira, 9 mijë prej tyre do t’u njihen shpenzimet në masën 30%. Njoftimi është bërë i ditur nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, e cila thotë se ata tatimpagues që rezultojnë me shpenzime më pak se 30% gjatë vitit 2023 do të arrijnë të përfitojnë.

Ky vendim përfshin tek këstet paraprake të Tatimit mbi Fitimin për vitin 2024 kategoritë si të dy punësuarit, tatimpaguesit që kishin këste të gjeneruara për periudhën janar-mars 2024, por dhe persona fizikë me qarkullim deri në 1 milion lekë.

Administrata Tatimore thekson se këto janë parapagime dhe se përllogaritja finale e Tatimit mbi të Ardhurat do të kryhet në deklaratën vjetore të vitit 2024. Ndërkohë për tatimpaguesit e tjerë është lënë e hapur mundësia për rishikim të kësteve me ulje, duke ju drejtuar këtij institucioni përmes një kërkese shoqëruar me argumentin përkatës.

Ligji “Për tatimin mbi të ardhurat” është konsideruar antikushtetues nga grupet që preken dhe është paditur 4 herë në Gjykatën Kushtetuese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0