Për vetëm 10 sekonda dhe nëpërmjet zërit, Inteligjenca Artificiale mund të diagnostikojë njerëzit me diabet - Business Magazine Albania

Për vetëm 10 sekonda dhe nëpërmjet zërit, Inteligjenca Artificiale mund të diagnostikojë njerëzit me diabet

Studiuesit kanadezë kanë arritur që nëpërmjet Inteligjencës Artificial (AI) mund të parashikoj me saktësi diabetin e tipit 2  nga vetëm gjashtë deri në 10 sekonda të zërit të folur të pacientit.

Kjo u arrit pasi modeli identifikoi 14 veçori akustike për dallimet midis individëve jo diabetikë dhe atyre me diabet të tipit 2 .

Inteligjenca Artificiale u fokusua në një sërë veçorish vokale, duke përfshirë ndryshime të lehta në lartësinë dhe intensitetin e zërit që veshët e njeriut nuk mund t’i dëgjojnë dhe i bashkoi ato të dhëna me informacionin bazë shëndetësore, duke përfshirë moshën, gjininë, gjatësinë dhe peshën e pacientit.

Inteligjenca Artificiale (AI) mund ta diagnostikojë sëmundjen me 89 për qind për gratë dhe 86 për qind për burrat.

Modeli i AI premton të ulë në mënyrë dramatike koston për njerëzit që vuajnë nga gjendja shëndetësore kronike, e cila tradicionalisht duhet të testohet personalisht.

Diagnoza në distancë dhe e automatizuar mund të ndihmojë miliona të gjykojnë nga të dhënat e mbledhura nga Federata Ndërkombëtare e Diabetit, e cila raporton se gati gjysma e të rriturve që jetojnë me diabet, ose 240 milionë të rritur, nuk e dinë se e kanë këtë gjendje.

Ndër testet më të zakonshme të përdorura janë testi i hemoglobinës së glikuar (A1C), testi i glukozës në gjak esëll (FBG) dhe testet e tolerancës orale të glukozës (OGTT), të cilat të gjitha kërkojnë që pacientët të bëjnë një sërë analizash të kujdesit shëndetësor./DailyMail/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0