Kreu i ri i Google: “Do të përfitojmë më shumë të ardhura nga cloud computing se nga reklamat”


Google ka një shef të ri në cloud computing dhe me ambicie të mëdha që një ditë të përfitojnë më shumë të ardhura nga cloud computing se sa nga reklamat.

Një detyrë e vështirë kjo, por mesa duket kreu i ri, Thomas Kurian e ka si qëllim për t’u zgjeruar dhe përfituar nga cloud computing.

Google Cloud mbetet ende larg Amazon dhe Microsoft në aspektin e të ardhurave globale, sipas vlerësimeve të analistëve. Disa kompani të mëdha menaxhojnë të dhënat e tyre në serverat e Google. Por Google nuk ka askënd pranë bazës së gjerë të klientëve të Amazon, sipas një analize të re të dosjeve rregullatore të kompanisë.

Lexoni: Microsoft pranon se nuk mund të konkurojë Amazon dhe Google në luftën e asistentëve të zërit

Kurian është zotuar të dyfishojë të ardhurat aty ku Google ka parë rezultate premtuese. Në mënyrë të veçantë, ai synon qeveritë dhe kompanitë më të mira në sektorin e shitjes me pakicë, prodhim, kujdes shëndetësor, media dhe financa.

“Ajo që kemi në fokus është që të sigurohemi që organizata jonë e shitjeve të ketë background-in dhe aftësinë për t’u shitur kompanive të mëdha dhe atyre tradicionale,” tha Kurian në një konferencë investitorësh të Goldman Sachs javën e kaluar. “Ka shumë mundësi që këto kompani të marrin në konsideratë Google.”

Persona të njohur me planet e tij thanë se ai po kërkon të riformojë kulturën e kompanisë. Një pjesë kyçe është zhvillimi ose marrja e aplikacioneve të korporatave të përshtatshme për industrinë, të lehta për t’u përdorur, një zonë që Amazon dhe Microsoft nuk dominojnë.

Kurian gjithashtu duhet të sigurojë disa investitorë nga ambiciet e reja të Google: Diversifikimi i të ardhurave përtej reklamave është një plus, por nuk po vjen falas.

Lexoni: Një komandë e re në Google ju tregon nëse fjalëkalimi juaj është i pasigurtë

Plani i Kurian

Për të tërhequr klientë tradicionalë të korporatave, Google Cloud do të duhet të bëjë kërkime të vazhdueshme.  Kurian është personi më i përshtatshëm për këtë pozicion. Dy nga kolegët e tij të mëparshëm thanë se zbulimet e tij të vazhdueshme dhe të sinqerta rreth kufizimeve të prodhimeve ndihmuan në marrëveshjet e vulave në Oracle.

Kurian impresionoi stafin me përgatitjen, si dhe përkujdesjen e tij ndaj detajeve më të vogla nga vitet e mëparshme. Kurian gjithashtu arriti miliarda dollarë nga blerjet në Oracle, duke përfshirë blerje nga firmat softuerike BEA Systems dhe Taleo.

Lexoni: Google “mburret” me Pixel 3 për këto veçori

Kurian tha para konferencës së investitorëve se “do të na shihni që do të vazhdojmë të zgjerojmë gjurmët tona në cloud computing”.

burimi: reuters

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale