Një komandë e re në Google ju tregon nëse fjalëkalimi juaj është i pasigurtë - Business Magazine Albania

Një komandë e re në Google ju tregon nëse fjalëkalimi juaj është i pasigurtë


Ekziston një haker i mirë, i cili njeh fjalëkalimet tuaja të preferuara. Google ka vënë në dispozicion një komandë të re që do t’ju bëjë të mundur të kuptoni nëse dikush po merr fjalëkalimin tuaj. Përdoruesit e Google Chrome mund të shkarkojnë një aplikacion që monitoron të gjitha hyrjet në internet. Nëse dikush do të provojë të futet në një adresë që nuk është e tij, atëherë përdoruesit të adresës do t’i shkojë menjëherë njoftimi  që dikush po synon t’i hakerojë adresën. Kjo paralajmëron përdoruesin që të ndryshojë fjalëkalimin.

Hakerët përgjegjës për shkeljet e të dhënave në faqet si Yahoo ose LinkedIn nganjëherë dërgojnë baza të mëdha të dhënash të emrave të përdoruesve të njerëzve dhe fjalëkalimeve në internet. Për shkak se shumë njerëz përdorin të njëjtat fjalëkalime nëpër faqe, hakerat mund të përpiqen të përdorin informacionin për të fituar hyrjen në llogari të tjera për qëllimet e tyre jo të mira.

Komanda, e cila është e disponueshme vetëm në shfletuesit e Chrome, është projektuar nga ekspertë të kriptografisë në Universitetin Stanford dhe Google. Google tashmë mund të rivendosë automatikisht fjalëkalimet e njerëzve për aplikacionet dhe vendet  kur Google përcakton se mund të jenë ekspozuar.

Komanda e re nuk do të jetë në gjendje të rivendosë automatikisht fjalëkalimet për shërbimet që nuk i përkasin Google, por është një mënyrë për t’i bërë këto llogari më të sigurta.

Ndërsa zgjerimi është i ri në Chrome, ekzistojnë disa shërbime të tjera të ngjashme. Menaxherët e fjalëkalimeve si Dashlane dhe 1Password do të monitorojnë identifikimet dhe do të informojnë njerëzit kur kredencialet e tyre janë komprometuar.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0