Një komandë e re në Google ju tregon nëse fjalëkalimi juaj është i pasigurtë


Ekziston një haker i mirë, i cili njeh fjalëkalimet tuaja të preferuara. Google ka vënë në dispozicion një komandë të re që do t’ju bëjë të mundur të kuptoni nëse dikush po merr fjalëkalimin tuaj. Përdoruesit e Google Chrome mund të shkarkojnë një aplikacion që monitoron të gjitha hyrjet në internet. Nëse dikush do të provojë të futet në një adresë që nuk është e tij, atëherë përdoruesit të adresës do t’i shkojë menjëherë njoftimi  që dikush po synon t’i hakerojë adresën. Kjo paralajmëron përdoruesin që të ndryshojë fjalëkalimin.

Hakerët përgjegjës për shkeljet e të dhënave në faqet si Yahoo ose LinkedIn nganjëherë dërgojnë baza të mëdha të dhënash të emrave të përdoruesve të njerëzve dhe fjalëkalimeve në internet. Për shkak se shumë njerëz përdorin të njëjtat fjalëkalime nëpër faqe, hakerat mund të përpiqen të përdorin informacionin për të fituar hyrjen në llogari të tjera për qëllimet e tyre jo të mira.

Komanda, e cila është e disponueshme vetëm në shfletuesit e Chrome, është projektuar nga ekspertë të kriptografisë në Universitetin Stanford dhe Google. Google tashmë mund të rivendosë automatikisht fjalëkalimet e njerëzve për aplikacionet dhe vendet  kur Google përcakton se mund të jenë ekspozuar.

Komanda e re nuk do të jetë në gjendje të rivendosë automatikisht fjalëkalimet për shërbimet që nuk i përkasin Google, por është një mënyrë për t’i bërë këto llogari më të sigurta.

Ndërsa zgjerimi është i ri në Chrome, ekzistojnë disa shërbime të tjera të ngjashme. Menaxherët e fjalëkalimeve si Dashlane dhe 1Password do të monitorojnë identifikimet dhe do të informojnë njerëzit kur kredencialet e tyre janë komprometuar.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale