Gratë po kthehen në punë - Business Magazine Albania

Gratë po kthehen në punë

Pasi përjetuan humbje rekord të punës gjatë pandemisë, gratë janë kthyer në punë. Por mos filloni të festoni akoma. Më në fund, ka disa lajme të mira për gratë punëtore. Pas një periudhe trevjeçare që pa pjesëmarrjen e tyre në fuqinë punëtore , shumë gra janë duke kërkuar në mënyrë aktive për punë. Shumë më në fund janë kthyer në punë.

Ka qenë një rrugë e gjatë. Gjatë pandemisë, gratë u prekën në mënyrë disproporcionale nga humbja e vendeve të punës; që nga viti 2020, ato janë larguar nga fuqia punëtore në numër rekord, kryesisht për t’u prirur ndaj përgjegjësive të kujdesit (veçanërisht nënat me ngjyrë). Ndërkohë, sektorët e punësimit që tradicionalisht janë mbizotëruar gratë punëtorë – si arsimi, infermieria dhe mikpritja – morën peshën kryesore të humbjeve të vendeve të punës gjatë bllokimeve dhe distancimit social.

Edhe pse shumë njerëz iu bashkuan sërish fuqisë punëtore, gratë u kthyen me një ritëm më të ngadaltë se burrat. Shifrat e prillit 2022 nga Dhoma e Tregtisë e SHBA-së treguan se ndërsa shkalla e papunësisë për burrat ishte kthyer në një shifër para pandemisë prej 3%, shkalla për gratë mbeti në një nivel të lartë pandemik 4.1%.

Sidoqoftë, të dhënat e qershorit 2023 nga Byroja e Statistikave të Punës (BLS) tregojnë se gratë, veçanërisht ato të moshës 25 deri në 54 vjeç, janë kthyer në fuqinë punëtore me shkallën më të lartë që nga pandemia. Sa i përket nënave në mënyrë specifike, të dhënat e gushtit nga Projekti Hamilton tregojnë se numri i grave në fuqinë punëtore me fëmijë është më i lartë se sa ka qenë ndonjëherë – madje edhe më i lartë se shifrat para pandemisë pse gratë kthehen, ato ende po përballen me çështje të rrënjosura sistematike që i mbajnë ato nga barazia dhe përparimi. Dhe aftësia e grave për të vazhduar kthimin – dhe për të qëndruar të punësuar – është më e pasigurt sesa mund të duket.

Ekspertët fillimisht nuk i panë nivelet e papunësisë pandemike si një problem gjinor, thotë John Frehse, drejtor i lartë menaxhues në firmën konsulente Ankura, me qendër në Nju Jork.  Megjithatë, ndërsa pandemia vazhdonte, u bë e qartë se gratë po prekeshin në mënyrë disproporcionale nga humbja e punës. Mbajtja e përgjegjësive të kujdesit si dhe kryerja e roleve kryesore të vijës së parë i shtynë gratë jashtë fuqisë punëtore, për shkak të stresit dhe nevojës.

Por pas periudhave të gjata papunësie dhe djegieje, gratë po rikthehen. Forca e punës në SHBA humbi më shumë se 4 milionë gra midis shkurtit 2019 dhe shkurt 2020; që atëherë, punësimi i grave është rritur, duke çuar në një numër rekord aktual të grave në fuqinë punëtore – tani në krye të niveleve para pandemisë.

Jessica Kriegel, shkencëtarja kryesore e kulturës në vendin e punës në Culture Partners, nuk është e befasuar nga rikthimi në punë.

Së pari, gratë kanë fleksibilitet që nuk e kishin gjatë pandemisë, për shkak të ndryshimeve në vendin e punës. Rritja e modeleve në distancë dhe hibride ofron një litar jetësor vendimtar për kujdestarët për të balancuar punën dhe përgjegjësitë personale.  Normalizimi i marrëveshjeve të tilla si takimet virtuale dhe mjetet që lejojnë punë asinkrone u kanë mundësuar grave – dhe punëtorëve në përgjithësi – të kthehen te punëdhënësit që nxisin një ekuilibër më të mirë mes punës dhe jetës.

Gjatë pandemisë, thotë Frehse, shumë gra duhej të bënin zgjedhje midis detyrave shtëpiake dhe të ardhurave – ato punonin për një kontroll pagash, ndërkohë që kujdeseshin edhe për fëmijët dhe prindërit e moshuar. Në pamundësi për të dyja punët, shumë u larguan nga fuqia punëtore me pak zgjedhje. Zgjerimi i këtij fleksibiliteti në vendin e punës dhe rihapja e shkollave dhe qendrave të kujdesit për fëmijët do të thotë se gratë kanë më shumë mundësi dhe lëvizshmëri që u mundësojnë atyre të kthehen në punë.

Është bërë gjithashtu një domosdoshmëri financiare, thotë Kriegel. “Ne po përballemi me inflacionin [dhe] pasigurinë ekonomike. Ka shumë sfida tani që ngjallin frikë te njerëzit dhe i bëjnë ata të duan të krijojnë siguri psikologjike për veten dhe familjet e tyre.”

Meqenëse ekonomia mbetet e pasigurt, përparimi që gratë po bëjnë në tregun e punës është inkurajues, por edhe i pasigurt. Në fund të fundit, ne nuk duhet të injorojmë lajmin e mirë për gratë punëtore. Por është po aq e rëndësishme për të kuptuar se ky progres është i varur nga një fije, veçanërisht nëse punëdhënësit nuk i përgjigjen rastit.

bbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0