Facebook përsëri probleme, vidhen të dhënat e 30 milionë përdoruesve - Business Magazine Albania

Facebook përsëri probleme, vidhen të dhënat e 30 milionë përdoruesve


Facebook njoftoi të Premten se 30 milionë përdoruesë u prekën nga një sulm masiv i bërë publik dy javë më parë.

Reagimet në internet kanë qenë jashtëzakonisht negative.

Disa nuk mund të besojnë se pikërisht gjatë javës që kaloi, pasi Facebook lançoi produktin e vet – Portal – vjen dhe ky problem.

Lexoni: Facebook prezanton produktin e tij më të ri, Portal

Hashtagu #deletefacebook ka qenë një trend në përdorim që nga skandali i Cambridge Analytica në Mars, por për disa, lajmi i së Premtes vulosi gjithçka.

Të tjerët po tregojnë për faktin se Messenger Kids, aplikacioni i Facebook për biseda për fëmijët, nuk duhet të preket nga sulme të tilla, pasi këto do të ngrenë pyetje rreth përdorimit të tij nga fëmijët.

Disa të tjerë thjesht duan t’u kërkohet falje.

Me një sulm të tillë, disa po bëjnë thirrje që Zuckerberg të pushohet, pasi skandalet e tij skanë të mbaruar, megjithëse duke pasur parasysh se Zuckerberg ka shumicën e aksioneve dhe automatikisht dhe vendimin final në kompani, kjo është jashtëzakonisht e pamundur.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0