Facebook përsëri probleme, vidhen të dhënat e 30 milionë përdoruesve


Facebook njoftoi të Premten se 30 milionë përdoruesë u prekën nga një sulm masiv i bërë publik dy javë më parë.

Reagimet në internet kanë qenë jashtëzakonisht negative.

Disa nuk mund të besojnë se pikërisht gjatë javës që kaloi, pasi Facebook lançoi produktin e vet – Portal – vjen dhe ky problem.

Lexoni: Facebook prezanton produktin e tij më të ri, Portal

Hashtagu #deletefacebook ka qenë një trend në përdorim që nga skandali i Cambridge Analytica në Mars, por për disa, lajmi i së Premtes vulosi gjithçka.

Të tjerët po tregojnë për faktin se Messenger Kids, aplikacioni i Facebook për biseda për fëmijët, nuk duhet të preket nga sulme të tilla, pasi këto do të ngrenë pyetje rreth përdorimit të tij nga fëmijët.

Disa të tjerë thjesht duan t’u kërkohet falje.

Me një sulm të tillë, disa po bëjnë thirrje që Zuckerberg të pushohet, pasi skandalet e tij skanë të mbaruar, megjithëse duke pasur parasysh se Zuckerberg ka shumicën e aksioneve dhe automatikisht dhe vendimin final në kompani, kjo është jashtëzakonisht e pamundur.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale