Cila është arsyeja që e çoi CEO-n e Uber drejt dorëheqjes?


Është zyrtare: Themeluesi i Uber, Travis Kalanick ka dhënë dorëheqjen si CEO i kompanisë.

Lajmi u bë i ditur sot në mëngjes nga New York Times:

Travis Kalanick dha dorëheqjen si CEO i Uber, shërbim të cilin ai e themeloi në vitin 2009, pasi revolta e një aksioneri ia bëri të pamundur të qëndronte në kompani.

Raporti tregon se 5 nga investitorët më të mëdhenj të Uber u mblodhën për të kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të CEO-s, me një letër të titulluar “Të çojmë Uber përpara”.

Lexoni: Bota udhëheqëse e Uber

Ata thanë që kompanisë i duhej “Një ndryshim në lidership”. Pas diskutimeve të shumta, Kalanick pranoi.

Këto kohë kanë qenë shumë të vështira për ish CEO-n, mamaja e të cilit ndërroi jetë muajin e kaluar nga një aksident me varkë (duke e lënë edhe babain e tij me lëndime të thella). Megjithatë, Kalanick do të mbetet në bordin drejtues të kompanisë.

“Unë e dua Uber më shumë se gjithçka në botë dhe në këtë moment të vështirë të jetës time personale, unë kam pranuar kërkesën e investitorëve që të jap dorëheqjen në mënyrë që Uber t’i kthehet zhvillimit të mëtejshëm,” tha Kalanick.

Si një publikim i vetëm në një blog nisi gjithçka?

Unë e kam ndjekur Uber që nga fillimi, duke e parë kompaninë si një rast studimi mbreslënës në leadership, branding, strategji dhe kulturën e organizatës.

Lexoni: 4 gjërat që punonjësit kërkojnë nga lideri i tyre

Kështu që unë, bashkë me mijëra njerëz të tjerë, u tmerrova kur lexova deklaratën e një inxhiniereje të Uber, Susan Fowler. Në një publikim tek faqja e saj personale, titulluar “Duke reflektuar për një vit shumë, shumë të çuditshëm në Uber,” Fowler akuzoi shumë anëtarë të grupit të menaxhimit për:

 • ngacmime seksuale;
 • diskriminim gjinor;
 • shpërqëndrime të qëllimshme;
 • sabotim;
 • kërcënime ilegale për heqje nga puna.

Fatkeqësisht, deklarata të tilla rrallë merren në konsideratë nga kompani të mëdha.

Por këtë radhë ishte ndryshe.

Në 4 muajt që kur Fowler publikoi akuzën, këto ngjarje kanë ndodhur:

 1. Bordi i Uber bëri një investigim të thellë, të drejtuar nga avokati Eric Holder;
 2. Disa nga ekzekutivët e kompanisë dhanë dorëheqjen ose u pushuan nga puna;
 3. 20 punonjës të tjerë u pushuan për shkak të ngacmimeve, diskriminimeve dhe sjelljeve të papërshtatshme;
 4. Një anëtar i rëndësishëm në bordin e Uber u detyrua të jepte dorëheqjen pasi kishte bërë një koment diskriminues gjatë një mbledhje bordi;
 5. Wan Ling Martello, kreu i Nestle në Azi, iu bashkua Arianna Huffington për t’u bërë anëtarja e dytë femër e bordit të Uber;
 6. Vlera e aksioneve të Uber në SHBA pësoi rënie nga 84% në 77%, gjatë kohës që konkurrenti i tij, Lyft u zgjerua në 150 qytete të reja dhe fitoi pjesë tregu;

Themeluesi dhe CEO, Travis Kalanick u detyrua të japë dorëheqjen.

Por, mund të ndalemi për një moment për të vlerësuar iniciativën e inxhinieres, e cila vetëm me anë të një postimi në blog solli një ndryshim radikal.

Lexoni: Si të përballeni me ndryshimet e jetës ndërkohë që jeni shumë të zënë?

Çfarë mund të mësojmë nga gjithë kjo histori?

Duhet shumë kurajo për të qëndruar përballë asaj që beson, të zbulosh të vërtetën pavarësisht njerëzve kundër teje.

Për çdokënd që ndihet sikur e gjithë bota është kundër tij dhe se një zë i vetëm nuk është i mjaftueshëm, mbani mend historinë e Susan Fowler. Sepse ndonjëherë një zë i vetëm është i mjaftueshëm.

Burimi: inc.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale