BE organizoi një festë 400 mijë euro në Metaverse, por vetëm gjashtë persona u paraqitën - Business Magazine Albania

BE organizoi një festë 400 mijë euro në Metaverse, por vetëm gjashtë persona u paraqitën

Kushdo që ka organizuar ndonjëherë një festë ditëlindjeje do t’ju tregojë se sa nervozë është kur mezi shfaqet dikush. Komisioneri i BE-së, i cili shpenzoi mijëra për një festë në Metaverse – por në të morën pjesë vetëm gjashtë persona.

Ngjarja, ‘Global Gateway Gala’, ishte menduar si finalja e një fushate prej 332 mijë £ (387,000 €) për të “rritur ndërgjegjësimin për atë që BE-ja bën në skenën botërore” midis të rinjve në TikTok dhe Instagram.

Megjithatë, gazetari Vince Chadwick mori pjesë në gala dhe tha se ai ishte një nga vetëm gjashtë personat që u shfaqën.

Chadwick tha: “Unë jam këtu në koncertin ‘gala’ në Metaversin prej 387 mijë eurosh të departamentit të ndihmës së jashtme të BE-së, i projektuar për të tërhequr mosha 18-35 vjeç jo të angazhuar politikisht. Pas bisedave fillestare me afërsisht pesë njerëzit e tjerë që u shfaqën, unë jam vetëm.”

Ngjarja në Metaverse u financua me paratë e taksapaguesve dhe supozohej të shfaqte avatarë virtualë që kërcenin me muzikë në një ishull tropikal.

moneycontrol

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0