STUDIMI: Si i ndihmon të moshuarit interneti? - Business Magazine Albania

STUDIMI: Si i ndihmon të moshuarit interneti?

Shpesh na thuhet të kemi kujdes për rreziqet e kohës së tepërt para ekranit, por një studim sugjeron se përdorimi i rregullt i internetit mund të ulë rrezikun e demencës.

Studiuesit në Universitetin e Nju Jorkut gjurmuan 18,000 të rritur të moshës 50-65 vjeç për rreth tetë vjet. Ata u pyetën në fillim të studimit dhe pastaj përsëri çdo dy vjet nëse e përdornin ‘rregullisht’ internetin për të dërguar email, për të blerë, për të shfletuar ose për të rezervuar pushimet.

Ata që u përgjigjën ‘po’ shumicën e kohës kishin një rrezik 50 për qind më të ulët për t’u diagnostikuar me të gjitha format e demencës në krahasim me ata që normalisht thanë ‘jo’ deri në fund të hulumtimit. Shkencëtarët sugjeruan se koha që kalojmë virtualisht mund të jetë për shkak se interneti stimulon trurin për t’u mbrojtur nga përkeqësimi.

Historikisht, të moshuarit i janë shmangur përdorimit të internetit po aq sa edhe homologët e tyre më të rinj. Por rritja e telefonave inteligjentë ka bërë që tani edhe më shumë njerëz në vitet e tyre të moshuara po hyjnë në internet.

Pjesëmarrësit u anketuan çdo vit dhe rezultatet u analizuan. Asnjë pjesëmarrës nuk kishte demencë në fillim të studimit, por deri në fund ajo ishte diagnostikuar në 1,183 njerëz – ose gati pesë për qind e të përfshirëve. Në grupin e njohurive të internetit, 224 nga 10,333 pjesëmarrës u diagnostikuan me demencë (1.5 përqind e totalit). Në grupin tjetër, 959 nga 7,821 pjesëmarrës (10.45 përqind) zhvilluan sëmundjen.

Shkencëtarët analizuan edhe faktorë të tjerë rreziku, duke përfshirë arsimin, grupin etnik, seksin, dhe shenjat e rënies njohëse. Ata nuk morën në konsideratë faktorë të tjerë si pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe mbipesha, të cilat dihet se të gjithë rrisin rrezikun e demencës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0