Steve Jobs përdori kohën e tij të pushimeve për të 'bombarduar' stafin e Apple me telefonata, ja pse  - Business Magazine Albania

Steve Jobs përdori kohën e tij të pushimeve për të ‘bombarduar’ stafin e Apple me telefonata, ja pse 

Tony Fadell

Ashtu si shumica e punonjësve, Tony Fadell gëzohej në heshtje kur shefi i tij shkonte me pushime. 

Më pas, Fadell iu bashkua Apple në vitin 2001 dhe kuptoi se koha joproduktive e Steve Jobs ishte ndryshe nga pushimet e shumicës së shefave. Në një episod të fundit të podcast-it të “The Tim Ferriss Show”, Fadell – i njohur si shpikësi i iPod-it dhe bashkëkrijuesi i iPhone – tha se kur Jobs largohej nga zyra, punonjësit e Apple do të kishin dy ose tre ditë heshtje relative. Më pas, shpesh pa paralajmërim, ata do të fillonin të merrnin telefonata nga Jobs me ide të reja. 

“Steve do të ishte me pushime dhe ai do të mendonte produktin tjetër, drejtimin tjetër për Apple, teknologjitë e reja,” tha Fadell, i cili punoi me Jobs për gati 10 vjet. “Ai e përdori atë pushim si një kohë për të zgjeruar të menduarit e tij dhe për të dalë jashtë përditshmërisë së Apple.” 

Lexoni: Një letër e Steve Jobs na jep shembullin se çfarë është një oferte e pazakontë për punonjësit

Fadell thotë se kur Jobs ishte me pushime, lexonte libra të rinj dhe kërkonte biseda rreth teknologjive të reja për ta ndihmuar atë të gjente frymëzim në vende të papritura. Edhe në punë, Jobs përdori metoda të ngjashme për të nxitur kreativitetin: Autori Walter Isaacson shkroi në biografinë e tij “Steve Jobs” se “shëtitja e gjatë ishte mënyra e preferuar e Jobs për të pasur një bisedë serioze”. 

Në fakt, Jobs i kërkoi të shkruante biografinë gjatë një shëtitje. 

Zakonet e pushimeve të Jobs ishin ndonjëherë sfiduese për njerëzit përreth tij: Fadell tha se punonjësit e Apple do të dëgjonin nga Jobs deri në gjashtë herë në ditë. “Ai do të fillonte të mendonte për: ‘Oh, le të shkojmë të blejmë një kompani muzikore’ ose ‘A duhet të shkojmë dhe të bëjmë këtë lloj produkti?’ ‘Çfarë teknologjie do të duhet për ta arritur këtë?’”, tha Fadell. “Ti do të ishe si Google për të.” 

Në mënyrë tipike, tha Fadell, do t’ju duhet të shkruanit shpejt disa kërkime dhe t’ia dërgonit Jobs-it me email. Shpesh, Jobs telefononte brenda 15 minutash me një ide tjetër, shtoi Fadell. 

Në një farë mënyre, tha Fadell, vëmendja ishte lajkatare – një mundësi për të ideuar produktin tjetër të Apple me vetë Jobs. Por presioni mund të ndihej gjithashtu i jashtëzakonshëm, veçanërisht duke pasur parasysh që punonjësit e Apple shpesh po punonin tashmë në projekte me presion të lartë. 

Pas largimit nga Apple, Fadell themeloi Nest Labs të Google dhe tha se e gjeti veten duke adoptuar disa nga zakonet e pushimeve të Jobs. Më e rëndësishmja, tha ai, ndarja e disa orëve larg tryezës së tij në ditë përmirësoi produktivitetin e tij në punë dhe mirëqenien e tij personale. 

Lexoni: 6 gjëra që mësova nga Steve Jobs 10 vjet pas vdekjes së tij

“Ka një mënyrë për ta bërë këtë – të jesh me performancë të lartë, të bësh gjëra të mahnitshme, por gjithashtu t’i japësh vetes sasinë e duhur në ditë, si dhe në vit, kohë pushimi dhe kohë për të menduar,” tha ai, duke vënë në dukje se ai përfitoi personalisht nga stërvitja, ushqimi i shëndetshëm dhe ndalimi i alkoolit. “Gjatë asaj kohe, unë isha në gjendje të dilja me ide të shkëlqyera dhe të zgjidhja problemet kur e qetësoja trurin tim.” 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0