Sipërmarrja ‘Food Made Albania’, një tjetër model suksesi në qytetin e Durrësit


Dashamir Elezi një tjetër sipërmarrës model që përmes kompanisë së tij ‘Food Made Albania’ në Durrës, po prodhon produkte krejtësisht shqiptare (Jam Fruta), duke ndihmuar fermerët dhe duke hapur vende pune.

Kompania “Jam Fruta” është krijuar në vitin 2014 me qëllimin e prodhimit të nënproduketeve të përpunuara të frutave (reçel, marmalatë, gliko etj) duke përdorur ekskluzivisht prodhime shqiptare të cilësisë së lartë.

Gjithashtu produktet janë 100% me ëmbëlsim natyral nga lëngu i rrushit i përqendruar. Kjo i bën reçelrat unikë, sepse jo vetëm kanë shije të vecantë, por edhe një përfitim të lartë ushqyes dhe tretje shumë të mirë.

Target grupi i konsumatorëve është i të gjitha moshave. Sektorët e konsumit janë jo vetem ai familjar, por edhe hoteleria, restorantet, pastiçeritë etj.

Produktet janë të projektuara për tregun vendas dhe atë të huaj, ku synojmë përfaqësim dinjitoz të markës “Made in Albania”.

burimi: aida.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale