3 këshilltarët e besuar që çdo biznes ka nevojë - Business Magazine Albania

3 këshilltarët e besuar që çdo biznes ka nevojë

këshilltarë

Sipërmarrësit ndiejnë presion të madh për të përmbushur qëllimet ambicioze dhe për të ofruar për klientët, punonjësit, investitorët dhe palët e tjera të interesuara. Lajmi i mirë është se nuk keni pse të jeni vetëm përgjatë këtij rrugëtimi!

Është e domosdoshme të keni një rrjet të fortë dhe të vendosur në mënyrë strategjike partnerësh, ekspertësh dhe këshilltarësh të besueshëm për t’u mbështetur teksa lundroni në sfidat dhe arrini piketa të reja. Ndërsa ka shembuj të shumtë të ekspertëve të jashtëm nga të cilët pronarët e bizneseve mund të përfitojnë dhe të mësojnë, tre prej tyre janë ato që dallojnë:

1. Një bankier

Bankierët janë në qendër të ekosistemit të biznesit dhe janë të pozicionuar mirë për të ofruar udhëzime strategjike, për të lehtësuar lidhjet dhe sugjeruar zgjidhje gjithëpërfshirëse për t’ju ndihmuar të arrini qëllimet tuaja.

Me kalimin e kohës, një bankier mund të ndihmojë në sigurimin e:

  • Ekspertiza në strukturat e kapitalit dhe zgjidhjet: Bankieri juaj duhet të jetë burimi kryesor për vlerësimin dhe optimizimin e strukturës së kapitalit. Ata mund të ofrojnë njohuri të thella mbi llojet e zgjidhjeve të disponueshme për ju, nga diçka aq e thjeshtë, si një linjë kredie, deri tek ofertat më komplekse rreth borxhit dhe kapitalit dhe futja në tregjet publike apo private. Ndërsa ngriheni dhe funksiononi, duhet të krijoni një plan për menaxhimin e fluksit të parasë dhe likuiditetit. Ata mund të ndihmojnë. Në mënyrë kritike, një bankier mund të ofrojë gjithashtu udhëzime për zgjidhjet më të mira financiare për të përmbushur nevojat tuaja operative sot dhe për të arritur qëllimet tuaja afatgjata në vitet në vijim.
  • Drejtimi dhe udhëzimi strategjik: Përtej çështjeve tradicionale financiare, një bankier mund të sigurojë njohuri mbi strategjinë tuaj të përgjithshme të biznesit dhe të ndihmojë në përcaktimin e qëllimeve. Kjo mund të përfshijë rishikimin e planit afatgjatë, bisedën me grupin tuaj të produkteve për të përcaktuar nëse ka ndonjë boshllëk dhe t’ju ndihmojë të merrni parasysh zgjerimin vendas dhe global.
  • Lidhjet e rrjetit të ekspertëve: Nisur nga ato vendime strategjike, bankierët mund të bëjnë prezantime me partnerë thelbësorë, investitorë dhe ekspertë të tjerë të industrisë për t’ju ndihmuar të identifikoni mundësinë tuaj të bollshme të radhës. Në praktikë, ky rrjet jetik mund t’ju ndihmojë kur kërkoni këshilla për situata financiare më dinamike si lundrimi në zinxhirin e furnizimit, ngritja e kapitalit, hyrja në tregje të reja, strukturimi i një bordi drejtues, zbatimi i praktikave të DEI-së dhe shumë më tepër.

Shkurtimisht, bankieri juaj duhet t’ju ndihmojë të hapni dyert dhe të shikoni përtej. Ata mund t’ju ndihmojnë të trajtoni çështje të vështira dhe të zgjidhni sfidat urgjente dhe do të jenë aty për t’ju mbështetur në momentet që kanë rëndësi.

2. Një avokat

Ashtu si një bankier, një avokat mund të këshillojë strategjinë tuaj dhe planet e rritjes përmes një pikëpamjeje të ndryshme, por po aq të rëndësishme. Avokatët sjellin njohuri të jashtëzakonshme të industrisë dhe gjykim të shëndoshë dhe ju sfidojnë të mendoni në mënyrë kritike për biznesin tuaj.

Një avokat do të fokusohet në përcaktimin e strukturës së biznesit tuaj:

  • Kontratat dhe marrëveshjet: Asistencë për hartimin dhe negocimin e dokumenteve të tilla si kontratat dhe marrëveshjet e moszbulimit.
  • Mbrojtja e asaj që është e juaja: Kjo përfshin mbrojtjen e pronës suaj intelektuale përmes patentave, regjistrimit të markës tregtare dhe mbrojtjes së të drejtës së autorit.
  • Zbatimi i strategjive për zbutjen e rrezikut: Identifikimi dhe navigimi i ligjeve, rregullave dhe rregulloreve të industrisë përkatëse.
  • Ofrimi i këshillave strategjike: Lundrimi i peizazheve komplekse ligjore, parashikimi i sfidave specifike të mundshme dhe ndihma për të mbrojtur interesat tuaja duke promovuar dukshmërinë afatgjatë të biznesit tuaj.

Kur zgjidhni një avokat, merrni parasysh dikë që është i specializuar në industrinë tuaj dhe fushën përkatëse të ligjit, ka përvojë me nevojat tuaja specifike ligjore dhe ka udhëhequr bizneset nëpër faza të ndryshme të rritjes. Nëse e kuptoni siç duhet, avokati mund të sjellë një perspektivë unike për kompaninë tuaj dhe të parashtrojë pyetje që mund të mos i keni marrë parasysh.

3. Një kontabilist

Një kontabilist është një anëtar thelbësor i ekipit tuaj kryesor. Ata kanë përgjegjësi për të siguruar që raportimi, kontabiliteti dhe kontrollet rreth pasqyrës suaj financiare janë të besueshme, në kohë dhe të sakta. Ato gjithashtu mund të ofrojnë vlerë të konsiderueshme duke zbatuar procese për të përgatitur biznesin tuaj për momentet kryesore.

Duke punuar ngushtë me ekipin bankar, kontabilistët mund të ndihmojnë:

  • Thjeshtoni deklaratat: Një kontabilist do të përgatisë dhe rishikojë deklaratat për të siguruar saktësinë dhe për të ofruar një pasqyrë të qartë të shëndetit financiar të biznesit tuaj. Ata mund të kryejnë auditime të brendshme për të siguruar procese financiare efikase ose auditime të jashtme për ndërmarrjet më të mëdha që kërkojnë financim nga jashtë.
  • Ruani pajtueshmërinë financiare: Një kontabilist do të punojë me ju për të siguruar që të dhënat tuaja financiare të jenë të përditësuara, duke përfshirë ndjekjen e të ardhurave, shpenzimeve dhe transaksioneve të tjera financiare.
  • Optimizoni proceset administrative: Ekipi juaj i brendshëm i kontabilitetit ka të ngjarë të jetë përgjegjës për të gjitha format e menaxhimit të procesit, duke përfshirë, por pa u kufizuar në planifikimin dhe parashikimin financiar, përfitimet e punonjësve, pasuritë e paluajtshme dhe objektet, si dhe sigurinë fizike apo operacionale. Angazhimi i një kontabilisti të jashtëm mund të sigurojë ekspertizë rreth këtyre detyrave dhe të ndihmojë në përmirësimin e proceseve dhe rrjedhës së punës.

 

Gjatë gjithë karrierës suaj sipërmarrëse, do të mbështeteni dhe do të mësoni nga shumë ekspertë të ndryshëm. Jini metodik dhe të zellshëm kur kërkoni për këshilltarët tuaj të besuar dhe mos kini frikë të prekni rrjetin për referime, të kërkoni individë në konferencat e industrisë ose të kontaktoni pronarë të tjerë biznesi që i admironi. Çdo person në ekipin tuaj duhet të luajë një rol integral dhe suksesi i biznesit varet nga aftësia juaj për t’i besuar plotësisht dhe ekspertiza e tyre unike. Duhet kohë për të ndërtuar një ekip këshilltarësh të besuar, por nëse bëhet siç duhet ky investim do të japë dividentë në planin afatgjatë.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0