6 shenjat që zbulojnë vizionin tuaj të lidershipit! - Business Magazine Albania

6 shenjat që zbulojnë vizionin tuaj të lidershipit!

lidership

Nëse mishëroni disa cilësi, ju jeni të destinuar për lidership, sepse njerëzit do të duan t’ju ndjekin, edhe në situatat më të vështira. Por, cilat janë këto cilësi, që do t’ju tregojnë se jeni gati për të udhëhequr?

Ju e njihni personalitetin tuaj

Kur të kuptoni tiparet e personalitetit tuaj, sa elastik jeni kur kohët bëhen të vështira, prioritetet dhe qëllimet tuaja kur komunikoni me të tjerët, si i afroheni afateve dhe organizoni oraret dhe kriteret më të rëndësishme për ju kur merrni një vendim, atëherë ju keni ndërgjegjësimin e nevojshëm për të qenë lider. Vetëdija për tiparet e personalitetit çon natyrshëm në rritjen e mirëkuptimit dhe ndjeshmërisë kur punoni me njerëz që zotërojnë tipare të ndryshme nga të tjerët. Në vend që të mos jeni në gjendje të kuptoni veprimet e të tjerëve, mund t’i analizoni ato dhe t’i lidhni me preferencat e tyre të qenësishme të personalitetit. Kjo aftësi mund të parandalojë që nxitësit natyrorë drejt të panjohurës të gjykojnë, fajësojnë ose t’i marrin gjërat personalisht.

Ju e dini që njerëzit e trajtojnë ndryshimin ndryshe

Njohja për preferencat e personalitetit është thelbësore, por është gjithashtu thelbësore të jesh i vetëdijshëm se si njerëzit preferojnë të trajtojnë ndryshimin. Ndryshimi është një ngjarje, por mënyra se si ndryshimi ndikon te njerëzit bazohet në tiparet e tyre të personalitetit. Disa njerëz e përqafojnë ndryshimin aq shumë sa duan që ai të jetë i shpejtë dhe i gjerë. Megjithatë, ata kanë tendencë të kenë vështirësi të qëndrojnë të fokusuar dhe të kryejnë detyrat. Të tjerët kanë një reagim negativ ndaj ndryshimit. Ata nderojnë traditën dhe gëzojnë parashikueshmërinë. Nëse duhet të pranojnë ndryshimin, ata preferojnë që ato të jenë të vogla dhe në rritje. Midis këtyre dy stileve të ndryshimit është një stil tjetër ku njerëzit i qasen ndryshimeve me kujdes, duke hetuar të gjitha opsionet për të siguruar që ndryshimi është funksional.

Pra, ekzistojnë tre stile ndryshimi dhe vendi i punës ka nevojë për të tre për të funksionuar me sukses. Megjithatë, nëse nuk keni qenë të vetëdijshëm për këto stile ndryshimi, mund t’i keni gjykuar ose etiketuar ata që kanë një qëndrim të ndryshëm ndaj ndryshimit si jo fleksibël, të pavendosur ose impulsivë. Kur kupton tre stilet e ndryshimit, mund të komunikoni më mirë ndryshimin dhe të udhëhiqni me sukses të tjerët përmes tij.

 Ju mund të merrni vendime në kohë dhe me bindje

Kur bëhet fjalë për vendimmarrjen, nuk është e thënë që duhet të dihet gjithçka, nuk do të mund t’i dini, ose që duhet të keni të drejtë gjatë gjithë kohës. Megjithatë, ju duhet të merrni vendime në kohën e duhur dhe me bindje, përndryshe do t’i bëni ndjekësit tuaj nervozë dhe ndoshta do të humbni besimin e tyre. A e gjeni veten më poshtë?

  • Ju kërkoni konsensus dhe merrni blerje kur është e përshtatshme dhe e nevojshme.
  • Ju e dini se si ta komunikoni qartë vendimin tuaj.
  • Ju nuk prisni derisa të jetë tepër vonë për të vendosur.
  • Ju qëndroni në pozicionin tuaj dhe merrni përgjegjësinë për zgjedhjen tuaj.

Nëse po, këto sjellje do të fitojnë besimin e ndjekësve tuaj!


Jeni të kujdesshëm me fjalët tuaja

Para se të flisni, merrni disa sekonda për të rishikuar atë që do të thoni. Kontrolloni tonin e zërit tuaj dhe gjuhën e trupit. Nëse është një bisedë me aksione të larta, planifikojeni, shkruani dhe praktikoni. Para se të thoni diçka, pyesni veten se si do të ndiheshit nëse do të merrnit të njëjtin mesazh. Pyesni veten, çfarë mund të ndryshoni për të siguruar që mesazhi juaj të jetë i qartë, konciz dhe jo akuzues?

Mund të krijoni një mjedis të sigurt

Përgjigjuni këtyre pyetjeve: A janë njerëzit rehat pranë jush? A janë të kënaqur të flasin para jush dhe t’ju japin komente? A modeloni sjellje të qëndrueshme dhe efektive që i bëjnë njerëzit të ndihen të sigurt? A ju besojnë njerëzit?

Si udhëheqës, ju jeni duke u vëzhguar dhe kontrolluar çdo ditë, edhe në ditët tuaja të këqija. Pra, kontrolloni me veten tuaj çdo mëngjes për t’u siguruar që keni një mentalitet pozitiv dhe të demonstroni sjellje të qëndrueshme dhe produktive. Ju do të bëheni një udhëheqës i madh nëse:

  • Dëgjoni objektivisht
  • Jeni të qetë dhe të sigurt
  • Vlerësoni atë që njerëzit thonë
  • Respektoni dallimet e të tjerëve
  • Kërkoni të përmirësoheni dhe të mësoni
  • Jeni të përgjegjshëm dhe mbani të tjerët përgjegjës

Jeni elastik

Të gjithë kanë përjetuar situata negative, të tilla si marrja e zgjedhjeve të gabuara, reagimi ndaj fjalëve ose sjelljeve të dikujt me emocione negative ose zhytja në mendime vetë-sabotuese. Kur mund të tërhiqeni nga këto situata me një mentalitet pozitiv dhe të jeni produktiv, ju jeni duke ushtruar elasticitet. Jo vetëm që do të ndiheni më mirë, por edhe njerëzit përreth jush do të ndihen më rehat. Kur njerëzit ndihen rehat pranë jush, ata do t’ju besojnë dhe do t’ju ndjekin. Nëse jeni natyrshëm elastik, jeni padyshim gati për të udhëhequr!

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0