5 mendësi sipërmarrëse që nxisin suksesin! - Business Magazine Albania

5 mendësi sipërmarrëse që nxisin suksesin!

sipërmarrje

Ajo çfarë vihet re është se sipërmarrësit vijnë në të gjitha dimensionet. Disa janë shumë të orientuar drejt detajeve, të tjerë janë shumë krijues. Disa janë të mirë me numrat, dhe disa jo. Disa janë të qetë, ndërsa të tjerët janë ekstrovertë. Ata janë të rinj, të moshuar, të arsimuar dhe të paarsimuar. Ata vijnë nga një shumëllojshmëri e gjerë prejardhjesh dhe përvojash. Nëse do të duhej të përshkruhej personalitetin tipik i një sipërmarrësi të suksesshëm, ndoshta nuk mund të arrihej.

Megjithatë, sipërmarrësit e suksesshëm kanë të gjithë të njëjtat mendësi. Ajo që i bashkon ata nuk është një lloj personaliteti i përbashkët, por një kornizë e përbashkët e mendjes, besimeve dhe sjelljeve që i shtyjnë ata të ndërmarrin veprime.

-Sipërmarrësit janë të fiksuar

Kur flisni me një sipërmarrës, ata flasin kryesisht, nëse jo ekskluzivisht, për biznesin e tyre. Gjithçka për të cilën ata mendojnë është përmes vizionit të biznesit të tyre. Ata mendojnë për të nga lindja deri në perëndim të diellit. Ky obsesion nuk është thjesht një fiksim, por një manifestim i angazhimit të tyre të brendshëm për çdo aspekt të sipërmarrjes, nga ideimi në ekzekutim, dhe bëhet një enigmë që ata përpiqen pa u lodhur ta zgjidhin.

-Sipërmarrësit kryejnë shumë detyra

Sipërmarrësit e suksesshëm mbajnë shumë kapele. Nëse kjo është një gjë e pakëndshme ose jashtëzakonisht stresuese për ju për t’u bërë, atëherë sipërmarrja ndoshta nuk është një zgjedhje e mirë e karrierës. Për një pronar biznesi, çdo ditë sjell një sërë sfidash të ndryshme, pavarësisht nëse është mbikëqyrja e operacioneve, administrimi i financave, edukimi i marrëdhënieve me klientët e të tjera.

Sipërmarrësit duhet të lundrojnë me aftësi në aspekte të ndryshme të biznesit të tyre njëkohësisht. Aftësia e tyre për të ndërruar marshin pa probleme, për të kryer shumë detyra në mënyrë efektive dhe për të qëndruar të adaptueshëm përballë sfidave në zhvillim është ajo që i veçon. Ata lulëzojnë në të. Është pjesërisht ajo që i mban ata të ecin, përndryshe do të mërziteshin.

-Sipërmarrësit rikuperohen

Sipërmarrësit e suksesshëm posedojnë gjithashtu një elasticitet të pashembullt që i lejon ata të tërhiqen me shpejtësi nga dështimi ose fatkeqësia. Në vend që t’i shohin pengesat si vështirësi, ata i shohin ato si gurë hapës drejt rritjes dhe mësimit. Kur përballen me sfida, sipërmarrësit shfaqin një aftësi të jashtëzakonshme për të kapërcyer pengesat. Dështimi nuk është një pengesë, por një katalizator për përmirësim.

Kjo qëndrueshmëri u mundëson sipërmarrësve të ruajnë fokusin, vendosmërinë dhe optimizmin e tyre edhe përballë mosmarrëveshjeve të frikshme, duke siguruar që pengesat janë thjesht pengesa të përkohshme në rrugën drejt suksesit afatgjatë. Sipërmarrësit e suksesshëm i shohin ato ndryshe nga shumica e njerëzve.

-Sipërmarrësit bëjnë kthesa strategjike

Sipërmarrësit e suksesshëm shkëlqejnë gjithashtu në artin e të pasurit një plan rezervë , duke rregulluar gjithmonë strategjitë dhe drejtimin e tyre në përgjigje të dinamikave të tregut ose sfidave të papritura. Në vend që të jenë të lidhur me një plan të ngurtë, ata mbeten mjaft të shkathët, të gatshëm për të kapur mundësi të reja ose për të adresuar nevojat e reja. Kjo kërkon intuitë të mprehtë dhe ndërgjegjësim për tendencat e tregut, reagimet e klientëve dhe aftësitë e brendshme, duke i lejuar sipërmarrësit të identifikojnë kur është i nevojshëm një ndryshim në drejtim.

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0