Risia e Instagram, do skanojë mesazhet e personave nën 19 vjeç për t'i mbrojtur nga imazhet e papërshtatshme - Business Magazine Albania

Risia e Instagram, do skanojë mesazhet e personave nën 19 vjeç për t’i mbrojtur nga imazhet e papërshtatshme

Instagram do të fillojë të skanojë mesazhet e dërguara për dhe nga moshat nën 19 vjeç për t’i mbrojtur ata nga “imazhet e papërshtatshme”, ka njoftuar Meta.

Ky funksion do të jetë edhe në mesazhe të koduara, tha një zëdhënës, duke sugjeruar se kompania synon të zbatojë për herë të parë një shërbim të ashtuquajtur skanimi nga ana e klientit.

Por përditësimi nuk do të përmbushë kërkesat e diskutueshme që mesazhet e papërshtatshme të raportohen përsëri në serverët e Instagram.

“Ne po planifikojmë të lançojmë një veçori të re të krijuar për të ndihmuar në mbrojtjen e adoleshentëve nga shikimi i imazheve të padëshiruara dhe potencialisht të papërshtatshme në mesazhet e tyre nga njerëzit me të cilët janë tashmë të lidhur dhe për t’i dekurajuar ata të dërgojnë këto vetë llojet e imazheve. Do të funksionojë gjithashtu në bisedat e koduara”, tha kompania në një postim.
Lexo:  Disa mënyra si të krijoni mundësi për veten tuaj në 2024!

Është sugjerimi i parë që Meta ka dhënë se si synon t’i përgjigjet kritikave që planet për të koduar mesazhet direkte në Facebook Messenger dhe Instagram mund të rrezikojnë fëmijët dhe të rinjtë.

Përshkrimi i gjerë i funksionit të synuar është i ngjashëm me një cilësim të quajtur “siguria e komunikimit” i prezantuar nga Apple në 2023, i cili fotot dhe videot nudo të dërguara në pajisjet e fëmijëve i mbulon automatikisht, por i ofron mundësinë për t’i parë ato ose për të kontaktuar një të rritur të besuar.

Lëvizja erdhi pasi Meta përballet me një padi në New Mexico për dështimin për të mbrojtur fëmijët në platformat e saj.

Të mërkurën, Mark Zuckerberg, shefi ekzekutiv i Metës, do të dalë para Kongresit Amerikan me një numër drejtuesish të tjerë të mediave sociale për sigurinë e fëmijëve./ The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0