Revista 29 e Businessmag. Biznesi në art, suksesi dhe sfidat - Business Magazine Albania

Revista 29 e Businessmag. Biznesi në art, suksesi dhe sfidat

Revista 29

Art në biznes & biznes me art.

Numri 29 i Revistës vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vëmendje serioze. Aq më tepër, kur vlerësohet të ketë një potencial të madh artistik shqiptar brenda dhe jashtë vendit. Edhe me pak para, filmat shqiptarë kanë qenë kandidat për Oscar. Imagjigjoni nëse financimi do të ishte serioz…

Në brendësi të revistës do të gjeni raste të suksesshme nga diaspora, në këtë rast në Kanada dhe Japoni. Sipërmarrësist shqiptarë vijojnë të shënojnë sukses në vende të ndryshme të botës dhe njëkohësisht  përfshijnë në tregjet e tyre Shqipërinë e Ballkanin. Bizneset që hapin në vendet e tyre të lindjen, janë si një motiv më shumë për të kontribuar dhe për t’u kthyer tek rrënjët e tyre sa herë kanë nevoje. 

Nuk mungojnë historitë e grave, që janë si një katalizator në shoqërinë tonë, mes sipërmarrjes dhe angazhimeve në kauza sociale. Ato i gjen në biznese familjare, por me vizion deri në krijimin e një brandi dhe një rrjeti të mirëfilltë tregtar, ashtu si në shërbime teknologjie dhe edukimi. 

Lexo: 3 CEO të Fortune 500 ndajnë këshillat, mësimet dhe aftësitë që kanë formuar suksesin e tyre

Karriera, marketingu, menaxhimi, madje edhe teknologjia, vijnë me mesazhe dhe këshilla.

Shpresojmë të sjellim freski mendimi në këto ditë të nxehta vere, duke ju frymëzuar për një rikthim të mbarë në zyrat tuaja në shtator.

Ju mund të shfletoni Revistën Digjitale Online, duke u abonuar për versionin digjital dhe atë Print, i cili do të jetë këto ditë në pikat e shitjes. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0