Deal Dive: Amae Health zhvillon një qasje ndaj kujdesit shëndetësor mendor në një ambient gjithnjë e më dixhital - Business Magazine Albania

Deal Dive: Amae Health zhvillon një qasje ndaj kujdesit shëndetësor mendor në një ambient gjithnjë e më dixhital

Amae Health

Kur Sonia García dhe Stas Sokolin vendosën të nisin Amae Health për të zgjidhur sistemin e “prishur” të kujdesit për njerëzit me sëmundje të rënda mendore, ata tashmë ishin të njohur ngushtë me çështjet e industrisë.

“Unë fillova të mendoj për këtë problem shumë kohë më parë. Unë u rrita me një motër që kishte çrregullim bipolar për shumë e shumë vite dhe si familje ne gjithmonë kemi luftuar për të gjetur kujdesin e saj”, tha Sokolin, CEO i Amae.

Garcia kishte edhe përvojat e saj me sistemin e kujdesit shëndetësor mendor. Ajo humbi babanë e saj nga vetëvrasja kur ishte 16 vjeç, dhe më pas ajo dhe familja e saj kaluan vite si kujdestare për vëllain e saj me çrregullim skizoafektiv dhe bipolar. Sokolin dhe García u prezantuan nga miq të përbashkët në Stanford, sepse të dy ishin të apasionuar pas kësaj zone. Dyshja e dinin që sistemi mund të ishte më i mirë.

Amae Health sapo mblodhi një raund prej 15 milionë dollarësh të Serisë A të udhëhequr nga Quiet Capital me pjesëmarrjen e Healthier Capital, firma e ish-CEO të One Medical, Amir Dan Rubin; Partneri i Baszucki Group dhe Index Ventures, Mike Volpi, përveç të gjithë investitorëve fillestarë të kompanisë. Startup-i aktualisht ka një klinikë në Los Angeles dhe planifikon të përdorë kryeqytetin për t’u zgjeruar. Qendra e saj e ardhshme do të jetë në Raleigh, Karolina e Veriut, me vendndodhje në Houston, Ohio dhe Nju Jork që do të pasojnë menjëherë pas. Fondet do të përdoren gjithashtu për të vazhduar ndërtimin e platformës së të dhënave të kompanisë. Sokolin tha se kompania po përdor inteligjencën artificiale për të shqyrtuar sasinë e të dhënave që mbledh në klinikën e saj për të gjetur mënyra se si mund të vazhdojnë të përmirësojnë kujdesin.

Gjatë viteve të fundit, shumë startup-e kanë nisur për të përmirësuar sistemin e kujdesit shëndetësor mendor, por zona e fokusit dhe qasja e Amae Health dallohet. Shumica e startup-eve të shëndetit mendor që u hapën në pandemi janë fillimisht dixhitale dhe të fokusuara në ankth dhe depresion. Amae duket shumë ndryshe.

Nuk ka asgjë të keqe, me të paturit e një grupi kompanish të përqendruara në ankthin dhe depresionin, dhe është mirë të shohësh themeluesit të fokusuar gjithashtu në ndihmën e njerëzve me sëmundje të rënda mendore. Zgjidhjet për njerëzit me sëmundje të rënda mendore nuk përshtaten në mënyrë të përkryer me një model të sipërmarrjes tradicionale, siç bëjnë shumë zgjidhje të telemjekësisë dhe dixhitale. Njerëzit me sëmundje të rënda mendore kanë nevojë për kujdes personal, duke i bërë zgjidhjet më të kushtueshme dhe më të ngadalta në shkallë.

“Kur dolëm për herë të parë për të mbledhur para, shumë investitorë të sipërmarrjes po pyesnin, pse po e bëni këtë personalisht? Pse kjo nuk është virtuale? Fakti i çështjes është që ju nuk mund ta trajtoni virtualisht dikë që ka deluzione ose halucinacione dëgjimore. Në të njëjtën mënyrë që ju nuk mund ta trajtoni kancerin në mënyrë virtuale, nuk mund ta trajtoni atë virtualisht”, tha Sokolin.

Natyra e biznesit do të thotë gjithashtu se ato nuk po zgjerohen menjëherë në të 50 shtetet, siç kanë mundur ta bëjnë disa startup-e të shëndetit dixhital. García tha se kompania është mirë me këtë sepse është më e përqendruar në rezultatet sesa në shkallëzimin.

“Kjo ka të bëjë me rritjen dhe shkallën e qëllimshme, jo me tregun që fituesi i merr të gjitha, por me të vërtetë të vëmendshëm dhe të ndërgjegjshëm për mënyrën se si rritemi dhe duke siguruar që po gjenerojmë ndryshime dhe rimëkëmbje të qëndrueshme në jetën e këtyre individëve”, tha Garcia.

Kjo qasje e ngadaltë e rritjes,mund dhe ka funksionuar, në sipërmarrje më parë, tha Sokolin, një ish-VC në Iniciativën Chan Zuckerberg dhe Health2047. Sokolin dhe García janë mirë me faktin se qasja e tyre ka fiksuar disa investitorë të mundshëm. Ata janë të fokusuar më shumë në ndërtimin e një sistemi për kujdes cilësor, jo vetëm sa pacientë mund të shohin.

“Ka shumë më shumë individë sesa mund të trajtojë dikush ndonjëherë. Ne kurrë nuk do të trajtojmë asgjë më shumë se një pjesë të vogël, por ne duam të jemi ofruesi më i mirë në klasë për ata anëtarë”, tha Sokolin për shtrirjen e individëve me sëmundje të rënda mendore.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0