12 gjërat që personat me inteligjencë emocionale të lartë nuk do t'i bëjnë kurrë - Business Magazine Albania

12 gjërat që personat me inteligjencë emocionale të lartë nuk do t’i bëjnë kurrë

Të gjithë arrijmë në një pikë kritike në jetën tonë ku testohet forca jonë mendore. Mund të jetë një mik apo koleg toksik, një punë pa rrugëdalje ose një marrëdhënie e vështirë. Sido që të jetë sfida, ju duhet t’i shihni gjërat përmes një lente të re dhe të ndërmarrni një veprim vendimtar nëse dëshironi ta kaloni me sukses atë. Kjo tingëllon e thjeshtë, por në fakt nuk është e tillë.

Është interesante se sa njerëz të fortë mendërisht e veçojnë veten nga turma. Aty ku të tjerët shohin pengesa të padepërtueshme, ata shohin sfida për t’u kapërcyer.

Shumë njerëz i nënshtrohen besimit të gabuar se forca mendore vjen nga tipare natyrore, të paarritshme që i përkasin vetëm një pakice me fat. Është e thjeshtë të biesh pre e këtij keqkuptimi. Në realitet, forca mendore është nën kontrollin tuaj dhe është çështje e inteligjencës emocionale (EQ).

Dekada hulumtimi tregojnë se EQ është faktori kritik që i veçon performuesit nga pjesa tjetër e njerëzve. Lidhja është aq e fortë saqë 90% e interpretuesve kryesorë kanë EQ të lartë.

Inteligjenca emocionale ndikon në mënyrën se si ne menaxhojmë sjelljen, lundrojmë në komplekse sociale dhe marrim vendime personale për të arritur rezultate pozitive.

E bukura e EQ është se duke qenë një aftësi fleksibël ju lehtësisht mund ta përmirësoni me përpjekje. Absolutisht çdokush mund të përmirësojë EQ-në e tij duke imituar zakonet e njerëzve emocionalisht inteligjentë. Nëse jeni të gatshëm për të, filloni me këto gjëra kritike që njerëzit inteligjentë emocionalisht janë të kujdesshëm për t’i shmangur.

Ata nuk qëndrojnë në zonën e tyre të rehatisë

Vetëdija është themeli i EQ dhe rritja e saj nuk është dhe aq komode. Ju nuk mund ta rrisni EQ tuaj pa kuptuar se me çfarë duhet të punoni dhe çfarë duhet të bëni ndryshe. Kjo është e vështirë, sepse kur e shikoni që gjërat shkojnë mirë, nuk do të pëlqeni asgjë që shihni.

Ata nuk i nënshtrohen frikës

Frika nuk ka pse të vijë si pengesë për të bërë diçka. Nëse e përdorni frikën si një justifikim për të mos bërë diçka, tashmë keni humbur. Nuk është se njerëzit emocionalisht inteligjentë nuk kanë frikë – ata thjesht mbledhin veten dhe luftojnë pa marrë parasysh frikën.

Ata nuk ndalen së besuari në veten e tyre

Njerëzit emocionalisht inteligjentë janë këmbëngulës. Ata nuk heqin dorë përballë dështimit. Ata janë të përqendruar në qëllimet e tyre, jo te ndjenjat momentale dhe kjo i mban të vazhdojnë edhe kur gjërat janë të vështira. Gjithashtu nuk lejojnë që mendimet e të tjerëve t’i ndalojnë të ndjekin ëndrrat e tyre.

Ata nuk luten për vëmendje

Njerëzit që kërkojnë vëmendje gjithmonë janë persona të varur nga të tjerët. Ata mbështeten në atë vëmendje nga njerëzit e tjerë për të formuar vetë-identitetin e tyre. Njerëzit emocionalisht inteligjentë nuk kërkojnë për vëmendjen. Ata bëjnë atë që duan të bëjnë dhe çfarë duhet të bëhet.

Lexo edhe:Pse trajtimi i AI si njeri është një gjë e zgjuar, por edhe e rrezikshme në të njëjtën kohë

Ata nuk mbajnë mëri

Emocionet negative që vijnë nga mëritë janë në të vërtetë një përgjigje stresi. Duke pasur këtë stres ju shkatërroni trupin tuaj dhe mund të keni pasoja shkatërruese shëndetësore me kalimin e kohës. Studiuesit në Universitetin Emory kanë treguar që stresi kontribuon në presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet e zemrës. Të qëndrosh në mëri do të thotë që po mban stresin dhe njerëzit emocionalisht inteligjentë dinë ta shmangin këtë me çdo kusht.

Ata nuk varen nga njerëz negativë

Njerëzit negativë janë një faktor i keq, sepse ata bien pre e problemeve të tyre dhe nuk arrijnë të përqëndrohen në zgjidhjet. Ata duan që njerëzit të bëhen pjesë e tyre, në mënyrë që të ndihen më mirë me veten e tyre. Njerëzit shpesh ndiejnë presion për të dëgjuar njerëzit negativë, sepse nuk duan të shihen si të pabindur ose të vrazhdë, por ekziston një zgjidhje për këtë. Njerëzit emocionalisht inteligjentë vendosin kufij dhe distancohen nga njerëzit negativë kur është e nevojshme.

Ata nuk ndihen keq me veten e tyre

Ndjenja e keqardhjes për veten tuaj është, në thelb, deklaratë se ju jeni një viktimë e pafuqishme e rrethanave. Njerëzit emocionalisht inteligjentë kurrë nuk ndihen keq për veten e tyre, sepse kjo do të nënkuptonte heqjen dorë nga fuqia e tyre.

Ata nuk ndihen sikur meritojnë gjithçka

Njerëzit emocionalisht inteligjentë besojnë se bota është një meritokraci dhe se gjërat e vetme që meritojnë janë ato që fitojnë. Njerëzit të cilëve u mungon EQ shpesh ndihen sikur nuk u është dhënë ajo që meritojnë. Ata mendojnë se bota u ka borxh diçka. Njerëzit emocionalisht inteligjentë e dinë se ata janë përgjegjës për sukseset apo dështimet e tyre.

Ata nuk e mbyllin mendjen e tyre. Kur njerëzit mbyllin mendjen ndaj informacioneve ose opinioneve të reja, zakonisht është se ata i gjykojnë ato si kërcënuese. Ata mendojnë se të pranosh që dikush tjetër ka të drejtë, do të thotë se ata janë gabim dhe kjo është shumë e pakëndshme për njerëzit që nuk kanë EQ të lartë. Njerëzit emocionalisht inteligjentë nuk kërcënohen nga gjërat e reja; ata janë të hapur për informacione të reja dhe ide të reja, edhe nëse kjo do të thotë të pranojnë se e kanë gabim.

Ata nuk lejojnë askënd të kufizojë gëzimin e tyre. Kur ndjenja juaj e kënaqësisë dhe lumturisë rrjedh nga krahasimi i vetes me të tjerët, nuk jeni më zotëruesi i lumturisë tuaj. Kur njerëzit emocionalisht inteligjentë ndihen mirë për diçka që kanë bërë, ata nuk lejojnë që mendimet ose arritjet e dikujt tjetër të ndikojnë tek ta. Ndërsa është e pamundur të ndryshoni mendimin e njerëzve të tjerë nuk duhet të krahasoni veten me të tjerët dhe të merrni mendimin e tyre.  Pavarësisht asaj që njerëzit mendojnë për ju, një gjë është e sigurtë – nuk jeni kurrë aq të mirë apo aq të këqinj sa ata thonë.

Ata nuk ushqehen nga xhelozia dhe zilia

Njerëzit emocionalisht inteligjentë e kuptojnë se lumturia dhe suksesi i të tjerëve nuk do të thotë se ata nuk janë të lumtur apo jo të suksessshëm. Ata e shohin suksesin si një furnizim të pakufizuar, kështu që ata mund të festojnë sukseset e të tjerëve.

Ata nuk jetojnë në të kaluarën

Dështimi mund të gërryejë vetëbesimin tuaj dhe do ta bëjë të vështirë të besoni se do të arrini një rezultat më të mirë në të ardhmen. Shumicën e kohës, dështimi rezulton nga ndërmarrja e rreziqeve dhe përpjekja për të arritur gjëra që nuk janë të lehta. Njerëzit emocionalisht inteligjentë e dinë që suksesi qëndron në aftësinë e tyre për t’u ngritur përballë dështimit dhe ata nuk mund ta bëjnë këtë nëse po jetojnë në të kaluarën. Çdo gjë që ia vlen të arrihet do të kërkojë marrjen e disa rreziqeve dhe nuk mund të lejoni që dështimi t’ju ndalojë të besoni në aftësinë tuaj për të pasur sukses. Kur jetoni në të kaluarën, kjo është pikërisht ajo që ndodh – e kaluara juaj bëhet e tashmja juaj dhe ju pengon të ecni përpara.

 weforum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0