Pse Bill dhe Melinda Gates i dhurojnë paratë e tyre? - Business Magazine Albania

Pse Bill dhe Melinda Gates i dhurojnë paratë e tyre?


Një dekadë më parë, filluam një traditë të re vjetore: u ulëm për të shkruar një letër për punën tonë në filantropi. E morëm idenë nga miku ynë, Warren Buffett, i cili ka shkruar raporte të shkëlqyera për aksionarët e Berkshire Hathaway për më shumë se gjysëm shekulli.

Këtë vit po bëjmë letrën tonë të 10 duke iu përgjigjur 10 pyetjeve të vështira për punën tonë që njerëzit shpesh na pyesin. Këtu është një prej tyre. Ju mund ta lexoni pjesën tjetër në gatesletter.com.

Pse jeni duke i dhuruar paratë tuaja – çfarë përfitoni në të vërtetë nga kjo?

Bill: Nuk është sepse mendojmë se si do të kujtohemi në të ardhmen. Ne do të ishim të kënaqur nëse sëmundjet e njëpasnjëshme si poliomoliti dhe malaria të jenë një kujtesë e largët dhe fakti që kemi punuar për to gjithashtu.

Ka dy arsye për të bërë diçka të tillë. Njëra se është punë kuptimplotë. Edhe para se të martoheshim, folëm për mënyrën se si do të shpenzonim shumë kohë për filantropinë. Ne mendojmë se është përgjegjësi themelore e kujtdo që ka shumë para. Pasi të jeni kujdesur për veten dhe fëmijët tuaj, përdorimi më i mirë i pasurisë shtesë është ta ktheni atë në shoqëri.

Lexoni: Si i fiton dhe shpenzon Bill Gates miliardat e tij?

Arsyeja tjetër është se ne duhet të argëtohemi duke e bërë atë. Të dy ne e duan shkencën pas punës sonë. Në Microsoft, isha fokusuar në shkencën kompjuterike. Në fondacion, është shkenca kompjuterike plus biologjia, kimia, agronomia dhe më shumë. Unë do të kaloja orë të tëra duke folur me një hulutmues apo ekspert për HIV dhe pastaj do të shkoja në shtëpi, duke pritur me padurim për t’i treguar Melindës ato që kam mësuar.

Është e rrallë të kesh një punë ku mund të kesh ndikim të madh dhe shumë argëtim. E kisha me Microsoft dhe e kam atë me fondacionin. Unë nuk mund të imagjinoj një mënyrë më të mirë për të shpenzuar shumicën e kohës time.

Melinda: Ne të dy vijnë nga familje që besonin se duhet të largohemi nga kjo botë duke e lënë më të mirë se sa e kemi gjetur. Prindërit e mi u siguruan që vëllezërit, motrat e mia dhe unë t’i merrnim në zemër mësimet e Kishës Katolike. Mami i Bill ishte e njohur dhe babai i tij është ende i njohur gjithashtu.

Kur morëm vesh për Warren Buffett, zbuluam se ai ishte i mbushur me të njëjtat vlera, edhe pse u rrit në një vend tjetër dhe në një kohë tjetër. Kur Warren na besoi misionin e tij, ne dyfishuam përpjekjet tona për të arritur vlerat që duhet të ndajmë me botën.

Natyrisht, këto vlera nuk janë unike për të tre ne. Miliona njerëz japin përsëri duke vullnetarizuar kohën e tyre dhe duke dhuruar para për të ndihmuar të tjerët. Ne jemi, megjithatë, në pozicionin më të pazakontë për të pasur shumë para për të dhuruar. Qëllimi ynë është të bëjmë atë që prindërit tanë na mësuan dhe të bëjmë pjesën tonë për ta bërë botën një vend më të mirë.

Bill dhe unë po e bëjmë këtë punë, pak a shumë me kohë të plotë, për 17 vjet. Kjo është shumica e martesës sonë. Është gati tërësia e jetës së fëmijëve tanë. Deri tani puna e fondacionit është bërë e pandashme nga ata që ne jemi. Ne e bëjmë këtë, sepse është jeta jonë.

Lexoni: 9 thënie frymëzuese të sipërmarrësit miliarder Bill Gates

Ne kemi provuar t’i kalojmë vlerat tek fëmijët tanë duke folur me ta në lidhje me punën e fondacionit dhe pasi ata janë rritur, i kemi marrë me ne në udhëtime në mënyrë që të shohin me sytë e tyre atë që ne bëjmë. Ne jemi lidhur me njëri-tjetrin përmes mijëra orësh ditore në seancat e të mësuarit, vizitat dhe takimet strategjike. Ku shkojmë, me kë e kalojmë kohën, çfarë lexojmë, shikojmë dhe dëgjojmë – këto vendime bëhen nëpërmjet prizmit të punës sonë në fondacion.

Ndoshta 20 vjet më parë, ne mund të bënim një zgjedhje tjetër rreth asaj se çfarë të bënim me pasurinë tonë. Por tani është e pamundur të imagjinohet. Nëse do të vendosnim të jetonim një jetë tjetër atëherë nuk do të ishim ata që jemi tani. Kjo është ajo që kemi zgjedhur të jemi.

/LinkedIn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0