"HaptiqAI": Transformimi i teknologjisë së Inteligjencës Artificiale në Shqipëri dhe përtej saj - Business Magazine Albania

“HaptiqAI”: Transformimi i teknologjisë së Inteligjencës Artificiale në Shqipëri dhe përtej saj

HaptiqAI: Transformimi i teknologjisë së Inteligjencës Artificiale në Shqipëri dhe përtej saj

Denilson Tafa, një figurë e re  në fushën e teknologjisë, ka bërë hapin e tij të parë në botën e inteligjencës artificiale me themelimin e HaptiqAI. Pasioni i tij i thellë për teknologjinë dhe besimi në potencialin transformues të inteligjencës artificiale ka ndikuar në lindjen e kësaj kompanie inovative. Nga Shqipëria, nëpërmjet Italisë, dhe tani duke studiuar në Mbretërinë e Bashkuar, Denilson është në kontakt të vazhdueshëm me kultura të ndryshme dhe ka një perspektivë të pasur ndaj inovacioneve.

Ideja për themelimin e HaptiqAI lindi pas njohjes së tij me inteligjencën artificiale vitin e kaluar, duke e  cilësuar këtë veprim si një dashuri me shikim të parë. E përjetuar në kohën tonë, ai theksoi rolin e inteligjencës artificiale gjenerative, e cila ka ndryshuar paradigmat në botë. Për të sjellë këtë inovacion në Shqipëri, Denilson e shikon vendin e lindjes si një mundësi dhe sfidë për të kontribuar në rritjen dhe avancimin e teknologjisë së inteligjencës artificiale në vendin e tij.

Denilson vlerëson potencialin e madh të Shqipërisë për zhvillim në fushën e teknologjisë. Ai shpreh përgjegjësinë dhe privilegjin që ka për të ndihmuar në këtë zhvillim, duke sjellë disponueshmërinë e teknologjisë së inteligjencës artificiale në nivel vendi. Ndërsa Shqipëria ka përjetuar një rritje të konsiderueshme në sektorin teknologjik në vitet e fundit, HaptiqAI synon të jetë një kontribues kryesor në këtë transformim.

Lexo edhe:Revolucion teknologjik, vjen në shqip aplikacioni i cili përkthen fjalën në tekst dhe tekstin në fjalë

Zhvillimi i fushës së inteligjencës artificiale në Shqipëri është i ndjeshëm dhe i mbushur me potencial, sipas Denilsonit. Ai pohon se kryesore është të kuptohet se inteligjenca artificiale nuk është për të zëvendësuar njeriun, por për ta ndihmuar në detyrat e përditshme. Sfidat kryesore që HaptiqAI po përballen janë lidhur me perceptimin e gabuar që AI mund të zëvendësojë punën njerëzore.

Denilson shikon rritje të shpejtë në sektorin e shërbimit ndaj klientit në Shqipëri përmes inteligjencës artificiale. Duke punuar ngushtë me biznese, HaptiqAI ka realizuar projekte të suksesshme në përmirësimin e shërbimit ndaj klientit. Zgjidhjet e personalizuara të inteligjencës artificiale ofrojnë mundësi për komunikim më të mirë dhe efikasitet në këtë sektor.

Për të siguruar bashkëpunimin dhe përkrahjen e bizneseve në Shqipëri, HaptiqAI është fokusuar në personalizim dhe lehtësimin e përdorimit të teknologjisë së tyre. Përfaqësuesi i kompanisë shpjegon se bizneset duan të ndiejnë se zgjidhjet janë të personalizuara për ta, dhe kjo është çelësi për sukses në treg. Avantazhet për klientët përfshijnë përgjigje të shpejta dhe efikase, duke ulur barrën e punës dhe duke përmirësuar eksperiencën e përdoruesit.

Denilson Tafa dhe HaptiqAI nuk janë të përqendruar vetëm në tregun vendor. Ata kanë një vizione të mëdha për kontributin e tyre në zhvillimin e teknologjisë së inteligjencës artificiale në nivel rajonal dhe ndërkombëtar. Për të kryer këtë qëllim, ata synojnë të përfshijnë AI në çdo aspekt të jetës së përditshme dhe të ndihmojnë në ndryshimin e mënyrës se si njerëzit jetojnë, punojnë dhe ndërveprojnë.

HaptiqAI ka realizuar projekte të rëndësishme, duke ofruar zgjidhje të personalizuara për biznese në Shqipëri. Ata kanë krijuar agjentë të inteligjencës artificiale për përmirësimin e shërbimit ndaj klientit, duke përfshirë komunikim me thirrje telefonike. Kjo lloj teknologjie shënon një ndryshim në mënyrën se si bizneset komunikojnë me klientët e tyre, duke ofruar një përvojë më të pasur dhe më njerëzore.

Në lidhje me planet dhe objektivat e ardhshme, HaptiqAI synon të përqendrohet në përdorimin e inteligjencës artificiale në fusha të ndryshme si arsimi dhe financat. Ata po zhvillojnë projekte inovative që do të ndikojnë në transformimin e mënyrës se si mësohet dhe kryhen transaksione financiare. Po ashtu, ata po punojnë në një projekt që do ta bëjë teknologjinë e tyre të disponueshme për të gjithë, duke përfshirë ata që nuk kanë qasje në internet.

Denilson Tafa, një shembull  i suksesit në fushën e teknologjisë, po bën një ndikim pozitiv në zhvillimin e inteligjencës artificiale në Shqipëri dhe përtej saj. Me vizionin e tij të qartë dhe angazhimin e vazhdueshëm, ai shpreh gatishmërinë për të shërbyer si një lider dhe frymëzues në rrugën drejt një të ardhmeje ku teknologjia e inteligjencës artificiale do të jetë një pjesë e përditshme e jetës sonë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0