Si i fiton dhe shpenzon Bill Gates miliardat e tij?

Si i fiton dhe shpenzon Bill Gates miliardat e tij?


Bashkë-themeluesi i Microsoft Bill Gates është një nga personat më të pasur në botë. Nëse shpenzon 1 milion dollarë në ditë, do t’i duhej më shumë se 245 vjet për të shpenzuar pasurinë e tij. 

Në vitin 1975, Gates bashkë-themeloi Microsoft. Në moshën 31 vjeçare, ai u bë miliarderi më i ri në botë në atë kohë. Në vitin 1995, ai lançoi Windows 95 dhe u bë njeriu më i pasur në botë. Që atëherë, ai është në krye të listës. Gates është gjithashtu një filantropist.

Lexoni: 9 thënie frymëzuese të sipërmarrësit miliarder Bill Gates

Ai dha dorëheqjen si CEO i Microsoft që të fokusohet në Fondacionin Bill & Melinda Gates. Fondacioni ka dhënë 41.3 miliardë dollarë për bamirësi. Por Gates nuk harron të kujdeset për veten. Ai bleu një avion 21 milionë dollarë në vitin 1997. Ai pati shumë makina luksoze gjatë viteve. Një herë Gates u arrestua për shpejtësi ndëra ngiste një Porsche 911. Gates ka një koleksion të gjerë arti. Në vitin 1988, ai shpenzoi 36 milionë dollarë me një pikturë të Winslow Homer.

Kjo pikturë varet në shtëpinë e tij prej 63 milionë dollarësh në Seattle. Shtëpia ka 24 banjo, 6 kuzhina, një sallë pritjeje që mban 200 njerëz, një teatër në shtëpi dhe një lumë artificial i pajisur me peshk.

Lexoni: 12 LIBRAT QË REKOMANDOJNË BILL GATES, RICHARD BRANSON DHE MARK ZUCKERBERG

Në vitin 2010, Bill, Melinda dhe Warren Buffett krijuan “The Giving Pledge.” Ata që bashkohen duhet të dhurojnë gjysmën e pasurisë së tyre për bamirësi.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0