Përse u krijua iPhone?

Përse u krijua iPhone?


Krijimi i iPhone ka një histori të çuditshme.

Dizajni ikonë i ditëve të sotme u krijua si pasojë e një mërie personale që Steve Jobs kishte ndaj një ekzekutivi të Microsoft.

Në eventin e zhvilluar këtë të Martë, Scott Forstall, i cili drejton departamentin softuerik të iOSApple, tregoi historinë surprizuese që fshihej pas krijimit të prototipit të iPhone.

E gjitha nisi sepse Jobs kishte një kolegë në Microsoft të cilin ai nuk e pëlqente aspak.

“Ai e urrente atë djalë,” tha Forstall gjatë eventit. “Sa herë që ndeshej me të, ai kthehej shumë i acaruar.”

Ky inat ndaj “kolegut pa emër” në Microsoft, i cili mburrej vazhdimisht se si ata do të pushtonin botën me teknologjinë e tyre, bëri që Jobs ti kalonte limitet.

Ai erdhi një ditë shumë i frustruar dhe tha: “Le ti tregojmë sesi bëhet puna e vërtet.”

Lexoni: THËNIE NGA STEVE JOBS QË DO T’IU MOTIVOJNË TË NDRYSHONI BOTËN

Kritikat e Jobs për teknologjinë e Microsoft ishin të vazhdueshme. Ndërsa ajo që urrente më shumë ishin stilolapsat e përdorur në tablet.

“Nuk e kuptoj pse duhet të përdorësh një stilolaps mbi një ekran… ne kemi lindur me 10 të tillë,” citoi Forstall fjalët e Jobs.

Kështu që skuadra e Jobs krijoi prototipin e një ekrani me funksionin e prekjes. Frostall tha se që në atë moment ata e kuptuan se kjo teknologji do të ishte një revolucion.

Lexoni: 6 gjërat që Samsung Galaxy S8 i bën më mirë se iPhone

Më pas Jobs vendosi që Apple duhet të krijonte smartphone-ët, një mini tablet që mund të mbahet në xhep.

Pjesa tjetër, sigurisht, është histori: Produkti më i rëndësishëm i Apple, lindi.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0