Reddit mbyll të dhënat e tij publike në politikën e re të përmbajtjes, thotë se përdorimi tani kërkon një kontratë - Business Magazine Albania

Reddit mbyll të dhënat e tij publike në politikën e re të përmbajtjes, thotë se përdorimi tani kërkon një kontratë

Reddit

Reddit po nxjerr një politikë të re që synon të balancojë dëshirën e saj për të licencuar përmbajtjen e saj për kompanitë më të mëdha të teknologjisë, si Google, dhe mbrojtjen e privatësisë së përdoruesve.

“Politika e përmbajtjes publike” e sapo shpallur tani do t’i bashkohet politikës ekzistuese të privatësisë dhe përmbajtjes së Reddit për të udhëzuar se si të dhënat e Reddit po aksesohen dhe përdoren nga subjektet tregtare dhe partnerët e tjerë. Lidhur me këtë, kompania njoftoi gjithashtu një “subreddit” kushtuar studiuesve që punojnë me të dhënat e Reddit.

Njoftimi vjen menjëherë pas debutimit të Reddit në bursë, i cili e sheh kompaninë duke u pozicionuar për të rritur të ardhurat jo vetëm nga reklamat që shfaqen në platformën e saj dhe nga përdorimi i API nga zhvilluesit, por edhe nga korpusi i saj i të dhënave. Kompania në prospektin e saj IPO tha se kishte bërë tashmë 203 milionë dollarë përmes marrëveshjeve të licencimit të të dhënave dhe pret që ky numër të rritet me kalimin e kohës. Ndërsa Reddit nuk e kishte bllokuar historikisht aksesin në të dhënat e tij për qëllime trajnimi për AI, ai ndryshoi kursin vitin e kaluar. CEO i Reddit, Steve Huffman, tha se nuk kishte kuptim që Reddit të vazhdonte t’u jepte “të gjithë këtë vlerë disa prej kompanive më të mëdha në botë falas”, duke sinjalizuar planin e kompanisë për të kaluar në licencimin e të dhënave.

“Për fat të keq, ne shohim gjithnjë e më shumë subjekte tregtare që përdorin akses të paautorizuar ose keqpërdorin aksesin e autorizuar për të mbledhur të dhëna publike në masë, duke përfshirë përmbajtjen publike të Reddit.  Më keq, këto subjekte e kuptojnë se nuk kanë kufizime në përdorimin e të dhënave dhe e bëjnë këtë pa marrë parasysh të drejtat ose privatësinë e përdoruesit, duke injoruar kërkesat e arsyeshme ligjore, të sigurisë dhe heqjes së përdoruesit. Ndërsa ne do të vazhdojmë përpjekjet tona për të bllokuar aktorët e këqij të njohur, duhet të bëjmë më shumë për të kufizuar aksesin në përmbajtjen publike të Reddit në shkallë të aktorëve të besuar që kanë rënë dakord të respektojnë politikat tona. Por ne gjithashtu duhet të vazhdojmë të sigurojmë që përdoruesit, modalitetet, studiuesit dhe aktorë të tjerë jokomercialë me besim të mirë të kenë akses”, ka shkruar Reddit në blogun e tij.

Me fjalë të tjera, qasja në të dhënat e Reddit për kërkime dhe përpjekje të tjera jo-tregtare do të vazhdojë, por ato subjekte që duan të përdorin të dhënat e Reddit për qëllime të tjera, duke përfshirë trajnimin e AI, do të duhet të paguajnë. Në një grafik të shpërndarë në blog, Reddit e bën të qartë këtë, duke thënë se bizneset e interesuara të përdorin të dhënat e Reddit për të “fuqizuar, shtuar ose përmirësuar produktin për çdo qëllim komercial” kërkojnë një kontratë.

 

reddit

 

Reklamuesit, ndërkohë, drejtohen në një API reklamash për menaxhimin e fushatave dhe ndjekjen e performancës së tyre. Për shkak se kompania është në thelb vetëm një faqe interneti e madhe, e indeksueshme nga motorët e kërkimit, kjo politikë e re synon të bllokojë përmbajtjen e Reddit nga çdo koleksion i paautorizuar duke respektuar gjithashtu të drejtat e përdoruesve.

Reddit thotë se partnerët e tij do të duhet të ngarkojnë vendimet e përdoruesve për të fshirë përmbajtjen e tyre. Pra, nëse përdoruesit nuk duan që postimet e tyre personale të bëhen ushqim për motorët e ardhshëm të AI, ata duhet të jenë në gjendje të tërhiqen. Partnerët janë gjithashtu të kufizuar nga politika e re që të përdorin përmbajtjen e Reddit për të identifikuar individët ose informacionin e tyre personal, duke përfshirë edhe shënjestrimin e reklamave. Partnerët gjithashtu nuk mund të përdorin përmbajtjen e Reddit për të postuar mesazhe të padëshiruara ose për të ngacmuar përdoruesit e saj ose për të kryer kontroll të sfondit, njohjen e fytyrës, mbikëqyrjen e qeverisë ose për të ndihmuar zbatimin e ligjit të bëjë ndonjë nga sa më sipër.

Politika gjithashtu kufizon aksesin në mediat për të rritur dhe sqaron se Reddit nuk do të shesë informacionin personal të përdoruesve të tij. Kompania gjithashtu vëren se ajo kurrë nuk do të licencojë përmbajtje jo publike si mesazhet private ose informacionet e llogarisë jopublike, si emailet e përdoruesve ose historia e shfletimit, ndër të tjera.

Për të ndihmuar studiuesit që duan të përdorin të dhënat e Reddit për qëllime jo komerciale, kompania ka krijuar një subreddit të ri, r/reddit4researchers . Kompania thotë se është në partneritet me OpenMined  për të zhvilluar gjithashtu një program për të udhëhequr dhe rritur bashkëpunimin e studiuesve me Reddit.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0