Google shton Gemini në paketën e tij Education - Business Magazine Albania

Google shton Gemini në paketën e tij Education

Gemini

Google ka prezantuar një sërë produktesh të reja të lidhura me Gemini në konferencën e zhvilluesve të Google I/O së fundmi dhe paketa e tij Education po merr gjithashtu një rritje të AI.

Kompania po lëshon një shtesë Gemini për institutet arsimore përmes Google Workspace. Ekziston një plan bazë i quajtur Gemini Education që ofrohet në anglisht për edukatorët dhe studentët mbi 18 vjeç, i cili u lejon përdoruesve të përdorin Gemini në Docs, Sheets, Slides dhe Meet dhe të bisedojnë me AI. Kështu aksesoni Gemini Education Premium, i cili, përveç gjithçkaje në planin bazë, ofron veçori si marrja e shënimeve dhe përmbledhjet me energji artificiale në Meet, si dhe parandalimi i humbjes së të dhënave. Kompania pohon se niveli bazë ka një çmim prej 24 dollarë në muaj ose 192 dollarë në vit për përdorues. Plani premium kushton 36 dollarë në muaj ose 288 dollarë në vit për përdorues. Studentët mbi 18 vjeç në institutet arsimore mund të përdorin Gemini falas pa asnjërën nga këto plane.

Kompania tha se Gemini vjen me veçori të reja të fokusuara në arsim. AI mund të shpjegojë temat hap pas hapi, t’i ndihmojë studentët të praktikojnë materialin që po mësojnë dhe mund të përdorin të dhëna nga burime si tekstet shkollore OpenStax të Universitetit Rice. Edukatorët dhe instruktorët mund të përdorin Gemini për të krijuar modele të planeve mësimore, për të dalluar përmbajtjen që t’u përshtatet studentëve, për të përmbledhur kërkimin, për të personalizuar reagimet dhe më shumë.

Gjatë Google I/O, kompania lëshoi ​​gjithashtu LearnLM, një grup i ri modelesh gjeneruese të AI që synon sektorin e arsimit. Kompania tha se LearnLM është tashmë i pranishëm në produkte si YouTube, aplikacionet Gemini të Google, Google Search dhe Google Classroom. Për më tepër, kompania tha gjithashtu se po shton kuizime të fuqizuara nga AI në videot akademike në YouTube.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0