Marcus Lemonis këshillon të rinjtë: “Bëni çdo punë dhe mos jetoni me prindërit tuaj”


Vite më parë Marcus Lemonis u bë CEO i kompanisë miliarda dollarëshe “Camping World” dhe investoi në dhjetra biznese të tjera. Ai ishte si shumica e të diplomuarve të tjerë të kolegjit, përveç një detaji të vogël.

Pas diplomimit nga Marquette University në vitin 1995, 22 vjeçari kishte si synim punën në zyrat publike. Lemonis humbi ofertën e tij për Dhomën e Përfaqësuesve të Floridës, përkundër një miratimi nga “The Miami Herald” dhe ndryshoi shtigjet e karrierës. Ai u zhvendos në shitjet e automobilave, më pas në kamping dhe në biznesin RV.

Kalimi direkt nga kolegji në botën e punës e ndihmoi Lemonis të gjente rrugën e karrierës dhe formoi etikën e tij të punës.

Këtu janë dy gjëra që sipërmarrësi dhe ylli i “The Profit” thotë se çdo i diplomuar duhet të bëjë:

Provoni çdo lloj pune që mund të gjeni

“Provoni çdo lloj pune që mund të gjeni, vetëm në mënyrë që t’i bindeni një kalendari,” thotë Lemonis, “një orar për t’u ngritur të Hënën në mëngjes dhe përfunduar të Premten mbrëma.”

“Puna juaj e parë nuk duhet të jetë në biznesin tuaj familjar”, thotë Lemonis. “Shkoni punoni për dikë tjetër, dikush që mund dhe do t’ju pushojë.”

Ndërsa mund të jetë joshëse për t’u çlodhur gjatë gjithë verës, sipërmarrësi thotë se këta muaj janë vendimtarë për fillimin e karrierës suaj.

“E di që e keni përdorur verën historikisht për të pushuar, por pushimi i verës ka mbaruar”, thotë ai. “Gjeni një punë.”

Mos jetoni me prindërit tuaj

Ndërsa shumë të rinj kthehen në shtëpi për vite me radhë për të kursyer para dhe për të gjetur rrugët e tyre të karrierës, ai thotë se dalja në botën reale është një opsion më i mirë.

“Këshilla ime më e mirë për gjeneratën e diplomimit të vitit 2017 do të ishte të mos qëndrojnë në shtëpi për shumë kohë”, thotë ai. “Lajini vetë rrobat tuaja, përgatitini ushqimin tuaj, futuni në një punë, paguani faturat tuaja.”

Nëse nuk mund të gjesh një stazh të paguar ose një punë në fushën që je i interesuar, bëni çdo lloj gjëje që ju vjen, edhe nëse paguheni vetëm pak dollarë në orë, thotë multi-milioneri.

Është më mirë se sa të uleni në shtëpi dhe të merrni zero dollarë“, thotë ai.

burimi: cnbc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale