Largohen 14 mijë punonjës nga Tesla, përfshirë edhe drejtues - Business Magazine Albania

Largohen 14 mijë punonjës nga Tesla, përfshirë edhe drejtues

Tesla shkurton fuqinë punëtore globale me më shumë se 10%. Në një e-mail drejtuar punonjësve, Elon Musk shpjegoi se nisma në disa raste i detyrohet dyfishimit të roleve, por mbi të gjitha nevojës për të ulur kostot. Kompania ka mbi 130 mijë punonjës në mbarë botën. Një shkurtim prej 10% potencialisht barazohet me të paktën 14 mijë punëtorë të pushuar nga puna.

“Ndërsa e përgatisim kompaninë për fazën tonë të ardhshme të rritjes, është jashtëzakonisht e rëndësishme të shikojmë çdo aspekt të kompanisë në drejtim të uljes së kostove dhe rritjes së produktivitetit”, thekson Elon Musk në një letër drejtuar punëtorëve. “Si pjesë e kësaj përpjekjeje, ne kemi bërë një rishikim të plotë të organizatës dhe kemi marrë vendimin e vështirë për të reduktuar fuqinë tonë punëtore me më shumë se 10% globalisht,” vazhdon ai.

Aksionet e Tesla kanë humbur 31% që nga fillimi i vitit, për shkak të rënies së kërkesës për makina elektrike dhe konkurrencës së ashpër nga rivalët kinezë. Kohët e fundit, Tesla raportoi se regjistroi rënien e parë vjetore të dërgesave të automjeteve që nga viti 2020, kur Covid-19 frenoi prodhimin dhe shitjet.

Tesla raportoi këtë muaj se dërgesat globale të automjeteve në tremujorin e parë ranë për herë të parë në gati katër vjet pasi ulja e çmimeve nuk arriti të nxisë kërkesën.

Prodhuesi i automjeteve elektrike ka qenë i ngadaltë në rinovimin e modeleve të vjetra pasi normat e larta të interesit kanë ulur oreksin e konsumatorit për artikuj të shtrenjtë, ndërsa rivalët në Kinë, tregu më i madh i makinave në botë, po nxjerrin në treg modelet më të lira.

Tesla kishte anuluar nxjerrjen në  treg të një makine të përballueshme të premtuar prej kohësh, të cilën investitorët po E prisnin për të nxitur rritjen e tregut masiv. Musk e mohoi raportin, por nuk identifikoi ndonjë pasaktësi specifike. Tesla kishte pushuar më parë 4% të fuqisë punëtore në Nju Jork në shkurt të vitit të kaluar, si pjesë e një raundi rishikimesh të performancës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0