Kthimi në tekst i përmbajtjeve audio vizuale – Shqip.ai platforma me Inteligjencë Artificiale e cila solli ndryshimin revolucionar në gjuhën shqipe - Business Magazine Albania

Kthimi në tekst i përmbajtjeve audio vizuale – Shqip.ai platforma me Inteligjencë Artificiale e cila solli ndryshimin revolucionar në gjuhën shqipe

Shndërrimi i gjuhës së folur në të shkruar e sidomos gjuhës shqipe ka qenë sfidë në vete. Së fundmi përmes ndihmës së Inteligjencës Artificiale një gjë e tillë është bërë e mundur.

Më 28 prill kompania Quantix ka prezantuar softuerin që bazohet në Inteligjencë Artificiale, përmes së cilit gjuha shqipe do të transkriptohet në mënyrë automatike nga përmbajtjet audio-vizuale në forma të tekstit të shkruar.

Teksti do të shkarkohet i gatshëm në disa forma të përshtatshme për t’u përdorur në media, gjykata apo institucione të tjera shtetërore.

Betim Drenica CEO i kompanisë Quantix, në një intervistë për Telegrafin ka treguar se si erdhi deri tek ky ndryshim revolucionar i cili do t’ua lehtësoj punën shumë njerëzve në profesione të ndryshme.

Ai ka treguar se projektit “Albanian Speech to Text” mund t’i qasemi përmes platformës Shqip.ai.

Drenica ka shtuar se aktualisht teknologjia e tyre një orë përmbajtje e transkripton brenda 15 minutash mirëpo siç tha ai “jemi duke punuar që këtë kohë ta shkurtojmë edhe më shumë” .

“Projekti Shqip.ai është një projekt për të cilin ne kemi punuar për më shumë se tri vite e gjysmë dhe është një kulmim i arritjeve tona në njohjen e gjuhës së folur shqipe dhe kthimin e saj në tekst. Kjo është një problematikë shumë interesante sepse gjuha shqipe është një gjuhë e cila flitet nga një numër i vogël në botë krahasuar me gjuhët e tjera.

I ka sfidat e veta, sfida e parë është ajo e mos investimit në gjuhë d.m.th. përmbajtjes që është e strukturuar, sfida e dytë është ajo e investimeve në teknologji, neve si komb dhe si shtete kemi pas prioritete tjera dhe si rrjedhojë e tillë nuk ka një përkrahje të gjerë d.m.th. nga kompanitë e mëdha globale si Microsoft, Google, Amazon etj, kështu që ne si kompani para tri vite e gjysmë kemi filluar të punojmë në një projekt shumë ambicioz me shumë sfida për njohjen e gjuhës shqipe dhe kthimin e saj në tekst me anë të teknologjive të avancuara si Inteligjenca Artificiale”, u shpreh Drenica.

Drenica tregoi se deri te lansimi i këtij projekti ka pasur sfida të shumta dhe se tani kanë arritur deri të një rezultat shumë i mirë, një njohje e përgjithshme mbi 90% e gjuhës së folur standarde dhe disa elemente të dialektit gegë sidomos e folura në Kosovë.
“Shqip.ai është një produkt që e ekspozon krejt këtë teknologji dhe ju mundëson përdoruesve që një përmbajtje audio që ngarkohet aty të kthehet brenda pak kohe në tekst të strukturuar”, tha ai.

Ai theksoi se kjo teknologji është e qasshme në ueb faqen Shqip.ai dhe për shkak të kërkesës së madhe, përdoruesve do t’u kërkohet që të mbushin një formë aplikimi ku edhe do të ftohen për përdorim në ditët ne vijim nga ana e kompanisë.

“Javën e kaluar e kemi lansuar për publikun por për shkak të kërkesave të shumta për ta përdorur platformën jemi detyruar ta kthejmë në një qasje të kontrolluar. Si rrjedhojë e kësaj i kemi grupuar përdoruesit dhe në ditët në vazhdim do t’ju japim qasje të gjithë përdoruesve që ta përdorin platformën për një kohë të caktuar, sepse një teknologji e tillë është që kërkon resurse mbrapa resurse serverësh dhe si rrjedhojë ne duhet që ti kanalizojmë këto grupe që ta përdorin.

Synimi jonë është që ta vëmë në dispozicion të të gjithë atyre që kanë nevojë që përmbajtjen e tyre në shqip audio-vizuele ta kthejnë në tekst. Mjafton të shkoni në Shqip.ai që të aplikoni për regjistrim dhe në ditët në vazhdim ekipi ju jep qasje që të përdorni platformën në mënyrë të pavarur”, u shpreh Drenica

Drenica tha se përdorimi është shumë i thjeshtë. “Ju e ngarkoni një përmbajtje audio dhe ajo brenda pak kohe ju transkriptohet në mënyrë automatike”.

Ai shtoi se ndër përfituesit më të mëdhenj të këtij projekti do të jenë mediat, e pastaj edhe institucionet tjera si ato të drejtësisë dhe edukimit.
Lexo:Mbi 150 kandidatë do të garojnë për çmimet mbarëkombëtare të teknologjisë, inovacionit dhe sipërmarrjes të Albanian ICT Awards

“Gazetarët do të përfitojnë shumë për shkak se prodhojnë përmbajtje audio në një masë të madhe, d.m.th. mediat janë ndër përfituesit më të mëdhenj, por ka edhe fusha të tjera të cilat ne besojmë që do të përfitojnë. P.sh: për shkak të transparencës dhe qasjes në dokumente të gjitha seancat e Kuvendit ato incizohen por nuk transkriptohen. Telegrafi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0