Kolegu që duhet shmangur në punë për shkak të sjelljes toksike - Business Magazine Albania

Kolegu që duhet shmangur në punë për shkak të sjelljes toksike

Të gjithë kemi pasur njerëz toksikë në jetën tonë që në mënyrën e tyre unike na kanë mbushur me helm, por puna është se ne kurrë nuk do kemi sukses nëse i mbajmë afër vetes. Ata do t’ju bëjnë të pyesni veten nëse keni reaguar tepër, nëse jeni tepër të ndjeshëm, nëse, përsëri, keni keqinterpretuar gjithçka

Të gjithë kemi pasur njerëz toksikë në jetën tonë që në mënyrën e tyre unike na kanë mbushur me helm, por puna është se ne kurrë nuk do kemi sukses nëse i mbajmë afër vetes. Problemi qëndron tek mënyra sesi mund të të bëjnë të thuash klasiken “nuk e ke fajin, e kam unë”. Ata do t’ju bëjnë të pyesni veten nëse keni reaguar tepër, nëse jeni tepër të ndjeshëm, nëse, përsëri, keni keqinterpretuar gjithçka. Edhe ju lëndoheni, ose rregulloni vazhdimisht sjelljen tuaj, në mënyrë që ky person të jetë në rregull. Epo, ndoshta nuk është faji juaj.

Është e rëndësishme të jeni në gjendje të identifikoni toksicitetin dhe ta shmangni atë, sepse mund të mos keni fuqinë ta ndryshoni atë, por sigurisht që mund ta shmangni duke hequr njerëzit toksikë nga jeta juaj. Si e zbuloni se kush janë ata? Shihni më poshtë frazën që ata vazhdojnë të përdorin

“Unë nuk dua që ne të luftojmë, por…” . Para së gjithash, sapo hapin gojën, janë gati për zënkë, kanë humbur çdo dëshirë për të komunikuar dhe vetëm presin që ju ose të pranoni mendimin e tyre, ose të filloni masakrën. Është më mirë të luftoni dhe të lini tensionin, ose thjesht të mos thoni asgjë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0