Huawei i përgjigjet deklaratës së Trump për ndalimin e produkteve të saj në SHBA - Business Magazine Albania

Huawei i përgjigjet deklaratës së Trump për ndalimin e produkteve të saj në SHBA


Pas deklaratave zyrtare nga Android dhe Google në lidhje me ndalimin e produkteve të Huawei nga qeveria e SHBA dhe si kjo do të ndikojë tek pronarët aktualë të smartfonëve Huawei, kompania kineze e telekomunikacionit dhe pajisjeve të konsumit ka publikuar një deklaratë për shtyp. Ndërsa hidhet dritë mbi detajet, ajo ofron sqarime dhe siguri. Por ka një fjalë të vetme që fuqishëm lë të kuptohet se planet e Huawei për sistemin operativ do të integrohen në pajisjet e ardhshme si Mate 30 Pro.

Lexoni: Ndalimi i produkteve të Huawei, ja çfarë do të thotë për vetë kompaninë dhe SHBA

Deklarata si më poshtë:

“Huawei ka dhënë një kontribut të konsiderueshëm në zhvillimin dhe rritjen e Android në mbarë botën. Si një nga partnerët kryesorë global të Android, ne kemi punuar ngushtë me platformën open-source për të zhvilluar një ekosistem që kanë përfituar si përdoruesit ashtu edhe industria.

Huawei do të vazhdojë të ofrojë përditësime të sigurisë dhe shërbime pas shitjes për të gjitha produktet ekzistuese Huawei si dhe për smartfonët dhe tabletët Honor, duke mbuluar ato që janë shitur dhe që janë akoma në stokun global.

Ne do të vazhdojmë të ndërtojmë një ekosistem të sigurtë dhe të qëndrueshëm të softuerit, në mënyrë që të sigurojmë përvojën më të mirë për të gjithë përdoruesit në nivel global”.

I sigurtë dhe i qëndrueshëm

Deklaratat e kombinuara të Android, Google dhe Huawei ofrojnë siguri të qartë për përdoruesit ekzistues Huawei si dhe për smartfonët dhe tabletët Honor. Në mënyrë efektive, të gjitha pajisjet ekzistuese në treg do të vazhdojnë të funksionojnë normalisht. Pajisjet e ardhshme të Huawei janë në rrezik.

Më pak se një javë më parë, drejtori ekzekutiv i Huawei, Richard Yu tha: “Ne kemi përgatitur sistemin tonë operativ, nëse nuk mund t’i përdorim më këto sisteme ekzistuese, ne do të jemi gati dhe do të kemi planin tonë B.” Yu i referohet si Android ashtu edhe Windows, pasi ndalimi do të ndikojë në mundësinë që Huawei të blejë liçencat OEM të ardhshme nga Microsoft.

Lexoni: Huawei premton një smartfon 5G sa gjysma e çmimit të rivalëve

Fjalia e fundit në deklaratën e Huawei është kritike: “një ekosistem i sigurtë dhe i qëndrueshëm i softuerit”. Megjithëse pa ndonjë detaj thelbësor, kjo tingëllon si një konfirmim se pajisjet e ardhshme Huawei do të dalin me një sistem operativ të zhvilluar in-house, me gjasatë nxitur nga Android Open Source Project.

Sigurisht, do të jetë e qëndrueshme, sepse asnjë qeveri apo entitet tjetër nuk mund të mposhtë dhe eleminojë nga tregu Huawei.

Sistemi operativ alternativ duhet të jetë dukshëm i ngjashëm më ndërfaqen e përdoruesit të saj ekzistues, por pa aplikacionet e rëndësishme si Gmail dhe Google Play që shumica e përdoruesve presin në një pajisje Android.

burimi: Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0