Huawei premton një smartfon 5G sa gjysma e çmimit të rivalëve


Gjiganti kinez i telekomunikimit Huawei planifikon të shesë smartfonë 5G me gjysmën e çmimit të konkurrentëve të saj.

Në një intervistë me Financial Times të botuar të Enjten, Peter Zhou, shefi i marketingut pranë kompanisë, tha se Huawei ka në plan të sjellë këtë vit në treg smartfonë 5G për vetëm 600 dollarë. Zhou tha se po pret që ky çmim të bjerë më shumë në vitin 2020.

Lexoni: Tregu i smartfonëve – Pse Samsung dhe Apple po humbasin terren ndaj Huawei?

“Vitin tjetër, disa persona thonë se ne mund t’i shohim smartfonët 5G në 300 dollarë dhe mendoj se kjo është e mundur”, tha ai.

Ky çmim do t’i mundësojë Huwei ​​që të jetë mbi rivalët e tij, versionet e smartfonëve 5G të të cilëve thuhet se kushtojnë dyfishin e këtij çmimi. Për shembull, Galaxy s10 5G i Samsung pritet të kushtojë mbi 1.200 dollarë. Apple nuk ka njoftuar akoma se kur do të lançohet versioni i smartfonit 5G ose cili do të jetë çmimi i tij.

Vitin e kaluar, Huawei arriti Apple duke u bërë kështu krijuesi i dytë më i madh në botë për smartfonë që po përgatitet për dominim global.

Kompania ka arritur këtë sukses pavarësisht se është mbyllur nga disa tregje kryesore, duke përfshirë SHBA, Kanada dhe Australi, për shkak të shqetësimeve të sigurisë së qeverisë.

SHBA ka ndaluar përdorimin e produkteve dhe shërbimeve Huawei në agjencitë e saj federale, duke besuar se teknologjia e kompanisë mund të bëhet një ndihmë për qeverinë kineze për të spiunuar vendin.

Lexoni: Gjermania planifikon të përjashtojë Huawei nga rrjeti i ri 5G

Në përgjigje, Huawei paditi qeverinë amerikane në Shkurt.

“Kongresi amerikan ka dështuar në mënyrë të përsëritur të sjellëprova për të mbështetur kufizimet e saj për produktet Huawei. Ne jemi të detyruar të ndërmarrim këtë veprim ligjor si një mjet i duhur dhe i fundit,” tha në atë kohë Guvernatori i Huawei.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale