Tregu i smartfonëve – Pse Samsung dhe Apple po humbasin terren ndaj Huawei?


Samsung dhe Apple gjithnjë e më shumë po humbasin pjesën e tyre të tregut të smartfonëve, sipas hulumtimeve të reja, pasi konsumatorët po lihen jashtë për shkak të çmimeve të larta që u bashkangjiten modeleve të tyre premium.

Të dhënat e tregut të lëshuara nga firma e kërkimit të teknologjisë Gartner treguan se Huawei në tregun e smartfonëve u ngjit në gati 15% në tre muajt e fundit.

Konkurrentët Samsung dhe Apple ende renditen në vendet e para në aspektin e pjesës së tregut, duke mbuluar përkatësisht rreth 17% dhe 16% të industrisë.

Lexoni: Menjëherë pas Samsung, Huawei prezanton telefonin e tij të palosshëm

Megjithatë, të dy kanë humbur pjesën e tregut në tremujorin e katërt në krahasim me vitin e kaluar, sipas shifrave. Aksionet e Apple ranë me 2%, ndërsa të Samsung me rreth 1%.

Apple me të vërtetë ka humbur terren në disa gjëra, veçanërisht kur vjen puna te tregjet në zhvillim si Kina e Madhe,” tha Anshul Gupta, drejtor i lartë hulumtues në Gartner, në një intervistë për CNBC. “Ajo që po shohim në Kinë është se lojtarët kryesorë kinezë kanë rritur ndjeshëm cilësinë e smartfonëve të tyre”.

Apple shiti 64.5 milionë njësi iPhone në tremujorin e katërt të 2018, vlerësoi Gartner. Kjo pothuajse 12% më pak nga e njëjta periudhë e një viti më parë, duke shënuar rënien më të keqe tremujore në vit në dërgesat e iPhone,

Apple ka thënë se shitjet e pakta në përgjithësi janë kryesisht për shkak të performancës së tij të ngadaltë në Kinë. Ajo tha në rezultatet e saj më të fundit se të ardhurat e iPhone kishin rënë 15% në tremujorin e parë të vitit, që CEO Tim Cook deklaroi në atë kohë se ishte rezultat i konsumatorëve “duke mbajtur iPhone e tyre pak më gjatë se në të kaluarën” dhe “faktorë makroekonomikë veçanërisht në tregjet në zhvillim”.

Smartfonët Huawei, apo Oppo dhe Vivo, kanë karakteristika që mund të gjenden në smartfonët Samsung dhe Apple, por në të njëjtën kohë çmimet janë mjaft të ulëta. Ndërsa përsa i përket iPhone të Apple dhe Galaxy të Samsung, çmimi i tyre i lartë bën që konsumatorët gjithnjë e më shumë të kthehen në pajisje më të lira, të cilat ofrojnë funksionalitete të ngjashme.

Lexoni: Gjermania planifikon të përjashtojë Huawei nga rrjeti i ri 5G

Aq më tepër që Samsung erdhi me çmimin ekstrem në lançimin e smartfonit të tij të palosshëm prej 1,980 dollarë, Galaxy Fold. Komentuesit tashmë kanë filluar të paralajmërojnë se kostoja mund të jetë shumë e shtrenjtë për të tërhequr blerësit.

Njerëzit gjithnjë e më shumë po tregojnë të njëjtën “krenari” me zotërimin e një modeli kinez ashtu siç do të bënin me një pajisje Apple apo Samsung, ndërsa lojtarët vendas rrisin vizibilitetin e markave në tregjet ndërkombëtare.

Shtypi për Huawei

Nga ana tjetër edhe Huawei nuk ka qenë pa probleme, por ato lidhen më shumë me presionin politik sesa shqetësimet mbi çmimin dhe inovacionin.

Zyrtarët e SHBA kanë ngritur shqetësime rreth potencialit për telefonat dhe pajisjet e telekomunikacionit të Huawei që do të përdoren për spiunazh në emër të inteligjencës kineze. Aleatët kanë ndaluar aksesin për pajisjet e firmës në rrjetet e tyre të gjeneratës së ardhshme 5G.

Për më tepër, zyrtari kryesor financiar i Huawei, Meng Wanzhou u arrestua në fund të vitit të kaluar në Kanada dhe tani përballet me ekstradimin në SHBA. Meng, vajza e themeluesit të Huawei Ren Zhengfei, është akuzuar për kryerjen e mashtrimeve bankare.

Lexoni: Arrestohet në Kanada kreu i financave të Huawei, pritet ekstradimi në SHBA

Kompania ka mohuar pretendimet e Washington dhe Ren kohët e fundit ka përshkruar arrestimin e vajzës së tij si “të motivuar politikisht”. Megjithatë, Gupta tha se shtypi negativ kishte pak efekt në shitjet globale të smartfonëve të Huawei.

“Ata nuk kanë shumë kërkesa që vijnë nga SHBA, veçanërisht kur bëhet fjalë për pajisjet,” tha ai. “Vëllimi i tyre ka qenë pothuajse i papërfillshëm në atë treg”.

burimi: CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale