Menjëherë pas Samsung, Huawei prezanton telefonin e tij të palosshëm


Huawei ka publikuar smartphone-in e parë me ekran të palosshëm, një javë pas lançimit nga rivali i tij Samsung.

Por dy hibridët kanë dizajne të ndryshme.

Megjithatë ekrani i Huawei është më i madh se ai i Samsung. Gjithashtu, pajisja e tij është edhe më e hollë.

Lexoni: Samsung Galaxy Fold, “sfida e re” për Apple

Por, ndryshe nga Samsung Galaxy Fold ky smartphone nuk ka një ekran të dytë në pjesën e pasme.

Ja dhe disa nga ndryshimet e tjera që vetë Huawei ka prezantuar:

  • ekrani i Mate X është 8 inch (20.3 cm) i papalosur.
  • kur mbyllet, ekrani më i madh i Mate X është 6.8inch dhe më i vogli 6.6inch – që e bën edhe më të madh se ai i iPhone XS
  • Mate X është 11mm i trashë
  • Ekrani kryesor i Samsung Galaxy Fold është 18.5cm kur shpaloset
  • Ekrani tjetër i Fold është 4.6in
  • masa e Fold është 17 mm i trashë në pikën më të gjerë kur është i mbyllur

Mate X” do të konkurojë me “Galaxy Fold” të sapoprezantuar nga Samsungu, që ka një çmim prej rreth 1.950 dollarësh. Por, versioni më i lirë i “Mate X” kushton 2.600 dollarë, përfshirë taksat.

Huawei ka garantuar që t’i sigurojë telefonit të tij të palosshëm rrjetin 5G, një teknologji në qendër të përpjekjes së tij për dominim global në tregun e smartphone-ve. Samsungu, ndërkohë ofron versionin e vjetër me 4G dhe një version me 5G.

Prodhuesit e telefonëve kanë nisur në fakt të kthejnë thuajse të gjithë shikimin nga telefonat e palosshëm, por tregu dhe analistët mbeten skeptikë.

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale