Samsung Galaxy Fold, “sfida e re” për Apple


Duket se trendi i këtij viti do të jenë telefonat që palosen. Samsung ka prezantuar së fundmi punimin e tij Galaxy Fold, në eventin Galaxy Unpacked në San Francisko. Tani e kemi më të qartë çfarë është një Samsung Galaxy Fold.

Lexoni: Telefoni që paloset nga Samsung, shumë shpejt në treg

I pajisur me një ekran Infinity Flex, Galaxy Fold ka përmasa 4.6 inch të ekranit normal, ndërkohë pasi hapet ai shtohet me një ekran 7.3 inch. Është dizenjuar për të qenë një pajisje e lehtë për të mbajtur dhe me një dorë. Rezolucioni i ekranit është 2152 x 1536 pixel.

Memoria e tij është 512 GB, dhe mund t’i lexojë të dhënat aq shpejt sa telefonat e tjerë. Samsung Galaxy Fold ka dy bateri në brendësi, në secilën pjesë të pajisjes. Bateria është 4,380 mAh.

Samsung ka punuar me komunitetin e zhvilluesve të Google dhe Android për të përfshirë aplikacione si WhatsApp, Microsoft Office, dhe Youtube.

Ekrani është kaq i madh sa mund të punohet me tre aplikacione njëkohësisht. Ju mund të shihni një video, t’i shkruani dikujt për të dhe ndërkohë të navigoni dhe në web.

“Galaxy Fold është një paisje ndryshe nga çdo model i prezantuar më parë,” thotë Justin Denison, zëvendës presidenti i marketingut pranë Samsung. “Është një pajisje që transformohet në smartphone, tablet dhe kamera.

Samsung Galaxy Fold zotëron 6 kamera. Tre në pjesën e pasme, një kamera e dyfishtë anën e djathtë të ekranit Infinity flex dhe një kamera teke sërish në pjesën e përparme.

“Telefoni që paloset” vjen në katër ngjyra: E zezë, Gri, e Gjelbër dhe Blu.

/digitaltrends

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale