Arrestohet në Kanada kreu i financave të Huawei, pritet ekstradimi në SHBA » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 06/12/2018

Arrestohet në Kanada kreu i financave të Huawei, pritet ekstradimi në SHBA

Share
nga Anerola Torollari
Dhj 06, 2018
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Meng Wanzhou, kreu i lartë i financave për Huawei, prodhuesi më i madh i pajisjeve të telekomunikacionit në botë dhe krijuesi i dytë më i madh i smartfonëve, është arrestuar në Vankuver, Kanada, me dyshimin se ka shkelur sanksionet tregtare të SHBA kundër Iranit, siç u raportua për herë të parë nga The Globe and Mail.

Lexoni: Huawei mund Apple, i dyti më i shitur në botë

Huawei konfirmoi lajmet për TechCrunch, duke shtuar se Meng, vajza e themeluesit të Huawei Ren Zhengfei, përballet me akuza të paspecifikuara në Rajonin Lindor të New York, ku ajo kishte transferuar fluturimet në rrugën e saj drejt Kanadasë.

“Kompanisë i është dhënë shumë pak informacion në lidhje me akuzat dhe nuk është në dijeni të ndonjë keqbërjeje nga znj. Meng,” tha një zëdhënës pranë Huawei për TechCrunch. “Kompania beson se sistemet juridike kanadeze dhe amerikane në fund do të arrijnë një përfundim të drejtë. Huawei është në përputhje me të gjitha ligjet dhe rregulloret në fuqi, ku vepron, duke përfshirë ligjet dhe rregulloret e zbatueshme të kontrollit të eksportit dhe sanksionimit të OKB-së, SHBA dhe BE.”

Sipas The Globe andMail, Meng u arrestua më 1 Dhjetor; një seancë dëgjimi tashmë është caktuar për të Premten.

Lexoni: Të gjithë pas Samsung. Të pakët ata që tentojnë ndryshimin

Tensionet ndërmjet autoriteteve amerikane dhe Huawei kanë qenë të larta që nga viti 2016 dhe kanë marrë një kthesë për keq, pasi lufta tregtare SHBA-Kinë është ndezur. Duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare, Presidenti Donald Trump në Gusht nënshkroi një projekt-ligj që do të ndalonte agjencitë qeveritare të përdornin produktet dhe shërbimet nga Huawei dhe konkurrenti i saj kinez ZTE. Ndërkohë, në një letër të kohëve të fundit drejtuar kryeministrit kanadez Justin Trudeau, ligjvënësit e SHBA kanë inkurajuar Kanadanë të mbajë Huawei larg nga planet e saj 5G.

burimi: TechCrunch