Huawei mund Apple, i dyti më i shitur në botë
Përditësuar së fundmi: 03/08/2018

Huawei mund Apple, i dyti më i shitur në botë

Share
nga Neada Muçaj
Gus 03, 2018

Huawei po rritet me hapa të shpejtë. Kompania është bërë brandi i ytë i telefonave më të shitur në botë, duke lënë pas Apple.

Telefonat e rinj të Huawei kanë shënuar një rekord shitjesh për vitin 2018.

Ky nuk është një lajm i shkëlqyer vetëm për kompaninë, por edhe për industinë e smartfonëve. Për 7 vite me rradhë, dy vendet e para janë dominuar nga Apple dhe Samsung.

Samsung vazhdon të mbetet në krye të ‘zhinxhirit ushqimor’. Ai shitur më shumë se 70 milionë telefona në tremujorin e fundit, duke shënuar një rënie prej 10 përqindësh krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Lexoni: Huawei prezanton smartfonin e tij të parë me 8GB RAM

Në total, Huawei ka arritur 15% shitje të smartfonëve, ndërkohë që Apple renditet i treti me vetëm 11%.

Rritja e vazhdueshme e Huaweit është mbresëlënëse sipas ekspertëve. Pritet që ky trend do të vazhdojë derisa të shkojmë në një epokë me smartfonë ultra-premium.

/DigitalTrends