Ndalimi i produkteve të Huawei, ja çfarë do të thotë për vetë kompaninë dhe SHBA


Huawei është duke u përballur me një ndalim të produkteve të saj në SHBA nga frika se mos teknologjia e saj po përdoret për të spiunuar për qeverinë kineze.

Qeveria e SHBA bëri dy njoftime që kërcënojnë mundësinë e Huawei për të bërë biznes në SHBA dhe jashtë vendit. Së pari, Departamenti i Tregtisë në SHBA e vendosi Huawei në një “listë entiteti” që ndalon furnizuesit amerikanë të shesin komponentë apo pjesë të Huawei pa miratimin e qeverisë, sipas Reuters.

Lexoni: Huawei premton një smartfon 5G sa gjysma e çmimit të rivalëve

Përveç kësaj, Presidenti Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që ndalon blerjen e pajisjeve të prodhuara nga jashtë që konsiderohen një rrezik për sigurinë kombëtare, duke hedhur themelet për të ndaluar në mënyrë efektive telekomin amerikan nga përdorimi i pajisjeve Huawei në rrjetet e tyre.

Veprimet e administratës Trump janë në përgjigje të frikës se mos teknologjia e Huawei po përdoret për të spiunuar për qeverinë kineze, por kjo është gjithashtu një lëvizje tjetër në luftën në rritje të tregtisë amerikane me Kinën.

Çfarë do të thotë një ndalim i produkteve për Huawei? Nëse Huawei nuk mund të mbështetet më në furnizuesit e SHBA, mund të shohë vonesa në dërgesat e smartfonëve, ndërkohë që përpiqet të gjejë partnerë të rinj të zinxhirit të furnizimit, rrezikon që rivalët të rimarrin pjesën e tregut.

Çfarë do të thotë një ndalim i produkteve për SHBA? Një ndalim për pajisjet Huawei mund të dëmtojë tregun 5G të SHBA, pasi Huawei konsiderohet të jetë një udhëheqës global. Duke ndaluar produktet e Huawei, SHBA jo vetëm që humbet nga zgjidhjet 5G të kompanisë, por edhe përvojën e saj globale në lançimin e tyre.

Lexoni: Huawei, sapo tejkaloi kompaninë Apple

Ndalimi i produkteve nuk ka të ngjarë të jetë në interesin më të mirë të secilës palë, por Huawei tashmë ka ndërmarrë hapa për të ndihmuar izolimin e saj në rast se kjo ndodh.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale