Ndalimi i produkteve të Huawei, ja çfarë do të thotë për vetë kompaninë dhe SHBA - Business Magazine Albania

Ndalimi i produkteve të Huawei, ja çfarë do të thotë për vetë kompaninë dhe SHBA


Huawei është duke u përballur me një ndalim të produkteve të saj në SHBA nga frika se mos teknologjia e saj po përdoret për të spiunuar për qeverinë kineze.

Qeveria e SHBA bëri dy njoftime që kërcënojnë mundësinë e Huawei për të bërë biznes në SHBA dhe jashtë vendit. Së pari, Departamenti i Tregtisë në SHBA e vendosi Huawei në një “listë entiteti” që ndalon furnizuesit amerikanë të shesin komponentë apo pjesë të Huawei pa miratimin e qeverisë, sipas Reuters.

Lexoni: Huawei premton një smartfon 5G sa gjysma e çmimit të rivalëve

Përveç kësaj, Presidenti Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që ndalon blerjen e pajisjeve të prodhuara nga jashtë që konsiderohen një rrezik për sigurinë kombëtare, duke hedhur themelet për të ndaluar në mënyrë efektive telekomin amerikan nga përdorimi i pajisjeve Huawei në rrjetet e tyre.

Veprimet e administratës Trump janë në përgjigje të frikës se mos teknologjia e Huawei po përdoret për të spiunuar për qeverinë kineze, por kjo është gjithashtu një lëvizje tjetër në luftën në rritje të tregtisë amerikane me Kinën.

Çfarë do të thotë një ndalim i produkteve për Huawei? Nëse Huawei nuk mund të mbështetet më në furnizuesit e SHBA, mund të shohë vonesa në dërgesat e smartfonëve, ndërkohë që përpiqet të gjejë partnerë të rinj të zinxhirit të furnizimit, rrezikon që rivalët të rimarrin pjesën e tregut.

Çfarë do të thotë një ndalim i produkteve për SHBA? Një ndalim për pajisjet Huawei mund të dëmtojë tregun 5G të SHBA, pasi Huawei konsiderohet të jetë një udhëheqës global. Duke ndaluar produktet e Huawei, SHBA jo vetëm që humbet nga zgjidhjet 5G të kompanisë, por edhe përvojën e saj globale në lançimin e tyre.

Lexoni: Huawei, sapo tejkaloi kompaninë Apple

Ndalimi i produkteve nuk ka të ngjarë të jetë në interesin më të mirë të secilës palë, por Huawei tashmë ka ndërmarrë hapa për të ndihmuar izolimin e saj në rast se kjo ndodh.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0