Google dhe Alphabeat, profesionistë më të mirë

Google dhe Alphabeat, numrin më të lartë të inxhinierëve profesionistë


Sipas një hulumtimi të Bernstein Research, kompania më e re Alphabeat dhe nëndega e saj Google zotërojnë inxhinierët më profesionistë. Por edhe Facebook dhe Twitter nuk qëndrojnë larg në zhvillimin e talenteve, sipas të njëjtit raport. Gjithashtu edhe Uber po investon fuqishëm te talentet.

Raporti i Bernsteint, hartuar nga analisti Carlos Kirjner, është unik në llojin e tij sepse vlerëson performancën e kompanive bazuar në talentet inxhinierike që posedojnë.

Ky hulumtim është përpiluar duke shfrytëzuar rënditjen e SignalFire të talenteve. SignalFire ka zhvilluar një metodologji, e cila mbulon mbi 3 milionë kompani private dhe publike të teknologjisë. Rënditja është përcaktuar në bazë të projekteve inovative dhe edukative të inxhinierëve si dhe eksperienca e lidershipi që zotërojnë.

Raporti i Bernstein zbuloi se disa kompani kanë talente të cilat në përballje me talentët e gjigandëve qëndrojnë pas ndërsa në sektorin e tyre janë lider. Shembull i qartë është talenti inxhinierik i PayPal, i cili nuk matet dot me talentet që zotëron Google dhe Amazon, por që tejkalojnë rivalët në sektorin e pagesave.

U konstatuan disa informacione kyçe në raport si:
Alphabet ka numrin më të lartë të inxhinierëve më profesionistë. Afro 20 % të inxhinierëve të kësaj kompanie në matjet e TalentRank të SignalFire janë 95 % më profesionalë sesa ato të rivalëve.
– Pikët më të larta në TalentRank i shënon Twitter duke pasur në konsideratë numrin e vogël të punojësve.
– Facebook ka një ekip të fuqishëm inxhinierësh në fushën e reklamimit
– Talenti inxhinierik i Yahoo është në rënie prej vitesh.
– Amazon ka talente inxhinierike të cilët mund të operojnë përgjithësisht
– Pinterest ka inxhinierët më profesionalë ndërsa Uber ka rritjen më të madhe të talentit inxhinierik.
– PayPal dhe  premtojnë. Inxhnierët e PayPal nuk janë aq të mirë sa të gjigandëve por që manifestojnë një eksperizë të pashoq në sektorin e pagesave.

/PC World Albanian/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0