Facebook do të blejë një kompani që mundëson kontrollin e kompjuterëve me mendjen tuaj


Facebook ka njoftuar se është duke u interesuar për CTRL-Labs, një kompani e themeluar para katër vitesh, për të punuar në atë që njihet si “informatikë e trurit”. Raporti i publikuar nga Bloomberg, pretendon se Facebook po paguan 500 milionë deri në një miliard dollarë, për të blerë këtë kompani.

Lexoni: Facebook do të lançojë monedhën dixhitale Libra vitin tjetër

CRTL-Labs me vendndodhje në New York, ka mbledhur 60 milionë euro nga investitorë si Google dhe Amazon.

Thomas Reardon është themeluesi dhe drejtori i përgjithshëm i CTRL-Labs, që do të bashkëpunojë me Facebook.

Rripi i CTRL-Labs do të dizenjohet për të ‘dekoduar’ sinjalet që dërgohen nga neuronet në palcën kurrizore, që i tregojnë muskujve të trupit të njeriut se si duhet të lëvizin. Sinjalet, do të përkthehen në sinjale dixhitale që një pajisje mund t’i kuptojë.

Lexoni: Produkti i ri i Facebook-ut mund të jetë më i dobishmi

Ky rrip, i kupton qëllimet tuaja në mënyrë që ju të keni mundësinë të bëni një fotografi me ndonjë mik tuajin duke përdorur një lëvizje të paperceptueshme.

Ky rrip i dorës, për një kohë të caktuar nuk mund të vihet në përdorim nga konsumatorët, bazuar në njoftimin e një përfaqësuesi të Facebook, që ka thënë se është disa vjet larg të qenit në dispozicion për konsumatorët.

Shikoni një video të CEO-s së CTRL-Labs, Thomas Reardon, duke demonstruar teknologjinë:

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale