Facebook do të lançojë monedhën dixhitale Libra vitin tjetër


Marcus tha për gazetën zvicerane NZZ se, Facebook është ende në rrugën e duhur për të lançuar monedhën dixhitale në vitin 2020.

“Qëllimi ynë kryesor është të lançojmë Libra-n vitin e ardhshëm. Deri atëherë, ne do të duhet t’i adresojmë të gjitha pyetjet në mënyrën e duhur dhe të krijojmë një mjedis të përshtatshëm për organet ligjore”.

Lexoni: Çfarë është Libra? Çdo gjë që duhet të dini rreth kriptomonedhës së Facebook

Që kur u njoftua zyrtarisht në qershor, Libra është kritikuar në masë të madhe nga organet ligjore në të gjithë globin. Ato janë të shqetësuara për ndikimin që do të ketë monedha. Libra raportohet se do të përbëhet nga një organizatë prej 28 anëtarësh që do të mbikëqyrin projektin për të ofruar besim dhe siguri më të madhe.

Marcus tha se nuk ka të ngjarë që Libra të bëhet një bazë kryesore për transaksionet në botën reale. Në vend të kësaj, ai e shikon projektin si një mjet për pagesa ndërkufitare dhe zgjidhje për shumat e vogla.

Ai tha, “Është e vështirë që njerëzit të paguajnë me Libra-n një kafe në Zvicër, Gjermani ose Francë, në të ardhmen”.

Marcus gjithashtu theksoi sfidën e adaptimit të përdoruesit, si pengesë e madhe për monedhën dixhitale të Facebook-ut.

Cryptoglobe

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale