Eksportet bujqësore rritje drejt objektivit 1 miliard dollarë - Business Magazine Albania

Eksportet bujqësore rritje drejt objektivit 1 miliard dollarë

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj, ka deklaruar se eksportet bujqësore shqiptare gjatë 8-mujorit të këtij, shënuan rritje me 17,5% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në një status në rrjetet sociale zonja Denaj njofton se ato arritën në vlerë, 38,4 miliardë lekë, nga 32,7 miliardë lekë që ishin në 8-mujorin 2022.

Ecuria dhe rritja e vazhdueshme e eksporteve është pasqyrë e qartë e njerëzve të punës në bujqësi dhe suksesit të politikave të qeverisë për sektorin, të cilat na sjellin më afër me objektivin 1 miliard dollarë eksporte bujqësore deri në vitin 2030,” shkruan ministrja Denaj.
Lexo: Sulm kibernetik institucioneve shqiptare

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural krahas investimeve në kanale vaditëse dhe kullimi, përmes skemës kombëtare ka mbështetur me financim fermerët për uljen e kostove të prodhimit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0