Çështjet kryesore për të dalluar njeriun që mashtron - Business Magazine Albania

Çështjet kryesore për të dalluar njeriun që mashtron

Në shoqërinë moderne, ka raste kur individët ndihen të mashtruar nga drejtuesit e tyre në vendin e punës, në organizata joqeveritare, ose në situata të tjera të përditshme. Në këtë artikull, do të shqyrtojmë disa shenja dhe sjellje që mund t’ju ndihmojnë të dalloni një drejtues që ka tendencën për të mashtruar të tjerët. Përveç kësaj, do të ofrojmë disa këshilla praktike për t’u mbrojtur nga mashtruesit e mundshëm.

Mungesa e Transparencës dhe Komunikimit: Drejtuesit e ndershëm janë të hapur dhe të përkushtuar në komunikim me ekipin e tyre. Nëse drejtuesi juaj refuzon të ndajë informacione të rëndësishme ose shpërdoron komunikimin, kjo mund të jetë një shenjë e mashtrimit

Preferencat Personale mbi Objektivat e Përbashkëta: Drejtuesi që vendos interesat e tyre personale mbi ato të ekipit ose organizatës mund të jetë një mashtrues. Shikoni nëse vendimet e tyre favorizojnë veten më shumë se të mirën e përbashkët.

Mungesa e Transparencës Financiare: Në organizata, mungesa e transparencës financiare mund të jetë një shenjë e drejtuesit që ka diçka për të fshehur. Kur nuk ka një shpjegim të qartë për shpenzimet dhe financat, ka mundësi të keni të bëni me një drejtues të paimërgueshëm.

Marrëdhëniet e Ngushta me Disa Pjesëtarë të Ekipit: Drejtuesi që favorizon disa pjesëtarë të ekipit në dëm të të tjerëve mund të jetë një mashtrues. Kujdesuni për preferencat e njëanshme dhe trajtimin e ndryshuar ndaj pjesëtarëve të ekipit.

Lexo: Vuani nga sindroma “Imposter”? Ja se si ta mposhtni

Për të mbrojtur veten nga drejtuesit që mashtruan, ju mund të:

Bëni Pyetje dhe Kërkoni Shpjegime: Nëse keni dyshime, mos hezitoni të bëni pyetje dhe të kërkoni shpjegime. Drejtuesi i ndershëm do të jetë i gatshëm të komunikojë dhe të shpjegojë vendimet e tyre.

Ruani Regjistrim të Veprimeve: Mbajeni një regjistrim të veprimeve dhe vendimeve të drejtuesit. Ky dokument mund të jetë i dobishëm nëse duhet të mbroheni nga ndonjë mashtrim apo veprim i paligjshëm.

Kërkojeni Ndihmë nga Drejtësia ose Rregullatorët e Punës: Nëse keni dyshime të forta për mashtrim, mund të konsultoheni me avokatë të specializuar në fushën e drejtës së punës ose të raportoni situatën tek rregullatorët e punës.

Në përfundim, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për shenjat e mundshme të mashtrimit nga drejtuesi dhe të veproni në mënyrë proaktivë për të mbrojtur interesat tuaja dhe të ekipit tuaj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0