CEO i Reddit ndan sekretin e tij për sukses: “Mos ju përgjigjni çdo emaili” - Business Magazine Albania

CEO i Reddit ndan sekretin e tij për sukses: “Mos ju përgjigjni çdo emaili”


CEO i Reddit, Steve Huffman mund të mos ketë “drejtuar botën”, por ai ka drejtuar diçka pothuajse aq të rëndësishme: “Faqen e parë të internetit”.

Gjatë këtyre viteve, që kur ai e hapi, Huffman ka mësuar disa mësime se si të ketë sukses kur udhëheq një kompani.

“Merrni kohë për të fjetur, për t’u menduar dhe mos ju përgjigjni çdo emaili”, thotë Huffman.

“Në qoftë se unë do të mund të shkoja prapa në kohë dhe t’i thoja vetes diçka, ajo është: puna është mbi të gjitha e lidhur me kohën dhe menaxhimin e stresit më shumë se çdo gjë tjetër,” thotë ai. “Dhe kjo është diçka që ju e keni kontroll të plotë.”

Huffman e themeloi Reddit në vitin 2005 dhe shërbeu si CEO deri në vitin 2009. Ai u largua nga Reddit për të lançuar kompaninë e udhëtimit në internet të quajtur Hipmunk në vitin 2010 – dhe u kthye si CEO në Reddit vitin e kaluar, kur CEO i përkohshëm Ellen Pao u largua mes polemikave.

32-vjeçari u kthye në rolin e tij me disa ide se si të kontrollonte kohën dhe të mbante stresin nën kontroll.

“Ju nuk duhet t’i përgjigjeni çdo email-i,” thotë ai. “Prioriteti juaj i parë është biznesi dhe vetja juaj.”

Ai i vendos theksin edhe në një gjumi të mirë.

“Nëse ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm, ju nuk mund të merrni vendime, nuk mund të përballoni stresin dhe nuk do të mund të jeni në gjendje të mendoni në mënyrë të qartë”, thotë Huffman.

“Të vendosësh mënjanë kohë për të menduar për të ardhmen është me të vërtetë një kohë e vlefshme.”

Të mos flesh mjaftueshëm gjumë mund të çojë në një vendimmarrje jo të mirë, duke çuar në gabime më të shpeshta, mosvlerësim të riskut të marr përsipër në mënyrën e duhur si dhe ulje të kreativitetit, thotë Christopher Barnes, një profesor i asociuar i menaxhimit në Universitetin Foster të Biznesit në Washington .

“Privimi nga gjumi gjithashtu i lë njerëzit në një gjendje në të cilën ata janë më reagues ndaj stresit,” shpjegon ai.

Hulumtimi i Barnes ka treguar se punëtorët të cilët flinin më pak kanë më shumë gjasa të mashtrojnë dhe të veprojnë në mënyrë abuzive ndaj vartësve – ndërsa menaxherët kanë më pak gjasa për të frymëzuar punonjësit e tyre.

“Kjo është shumë e rëndësishme për CEO, të cilët kanë ndikim të madh në të gjithë organizatat e tyre.”

“Në periudhë afatshkurtër, stresi në vendin e punës mund të çojë në dhimbje koke, stomaku, temperaturë dhe probleme në përqëndrim. Me kalimin e kohës, stresi kronik në vendin e punës mund të ketë pasoja edhe më të rënda për shëndetin tuaj – duke përfshirë ankthin, depresionin, tensionin e lartë dhe një sistem të dobësuar imunitar.

Burimi: huffingtonpost.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0