Arion Kurtaj, 18-vjeçari që hakoi sistemet e GTA 6, ka një mesazh! - Business Magazine Albania

Arion Kurtaj, 18-vjeçari që hakoi sistemet e GTA 6, ka një mesazh!

Një haker shqiptar 18-vjeçar që i shkaktoi 8 milionë euro dëm kompanisë që prodhon video-lojën Grand Theft Auto, është zotuar se do t’i kthehet krimit kibernetik kur të lirohet nga burgu.

Arion Kurtaj kishte vjedhur kodet dhe pamjet e video-lojës ende të pa lansuar GTA 6 që zhvillohet nga Rockstar Games.

Hakeri shqiptar në Britani, një anëtar kyç i grupit të krimit kibernetik Lapsus$, shantazhoi gjithashtu firmën e telekomit BT/EE, duke kërkuar shpërblim prej 4 milionë dollarësh.

Arion Kurtaj, 18-vjeçari që organizoi sulmet kibernetike ndaj Uber, Microsoft dhe GTA6 si pjesë e grupit Lapsus$

Së bashku me një 17-vjeçar, emri i të cilit nuk përmendet, hakuan prodhuesin e çipave kompjuterik NVIDIA, kompaninë Uber dhe bankën online Revolut, midis korrikut 2021 dhe shkurtit 2022.

Një juri e dënoi Kurtajn nga Oksfordi, për 12 vepra të ndryshme pas një gjurmimi shtatë-javor në gusht.

Megjithatë, tani në një seancë dëgjimore u raportua se 18-vjeçari donte t’i rikthehej jetës së krimit pasi të lirohej nga burgu, sipas deklaratës së psikiatres së tij.

Adoleshenti, i cili ka qenë në paraburgim që nga shtatori i vitit të kaluar, u shfaq në seancën e tij të fundit gjyqësore përmes një video-lidhjeje nga qendra e paraburgimit për të mitur Feltham.

Personi tjetër që akuzohet me të, u dënua gjithashtu për kryerjen e një akti të paautorizuar në lidhje me hakerimin, mashtrimin dhe shantazhin ndaj Nvidias. Ai kishte pranuar fajin për dy vepra.

Gjyqtarja Patricia Lee do të dënojë të dy në Gykatën e  Southwark më vonë, por tha se Kurtaj do të ndalohet sipas Aktit të Shëndetit Mendor.

Lee lëshoi një urdhër të përkohshëm që Kurtaj të monitorohet për 12 javët e ardhshme për trajtim spitalor dhe psikiatrik, pasi sipas saj dyshohet se ai vuan nga çregullimet mendore.

“Mund të jetë e përshtatshme atëherë që të bëhet një urdhër spitali”, tha ajo.

Sipas lëndës, hakimet që ishin bërë në Rockstar, Nvidia dhe Uber kishin dëme me miliona.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0