Aplikacioni TikTok po shkarkohet më shumë se WhatsApp


TikTok është në rrugën e duhur për të tejkaluar WhatsApp për sa i përket numrave të përdoruesve. Ndërsa WhatsApp është shkarkuar nga 60.1 milionë njerëz deri më tani, në TikTok në fillim të vitit ky numër ishte vetëm 4.4 milionë. Por rritja e tij ishte e shpejtë. Sipas të dhënave nga kompania kineze e teknologjisë Bytedance, tashmë janë bërë rreth një miliard shkarkime.

Në TikTok çdokush mund të publikojë video dhe të ndryshojë zërin. Kjo veçori e ashtuquajtur lip-sync është bërë mjaft e popullarizuar.

Lexoni: Pothuajse gjysma e përdoruesve të internetit përdorin WhatsApp çdo javë

Edhe influencerët kanë hapur llogari në TikTok. Midis tyre është Falco Punch, një 23-vjeçar që flet shumë për jetën e tij të përditshme dhe ka miliona ndjekës në gjithë botën. Menaxheri i tij Brix Buchmann shpjegoi për Business Insider: “Është aplikacion interesant për kompanitë që duan të targetojnë një audiencë të moshës 8-18 vjeç. Këtu mund të fitoni vëmendjen e fëmijëve. Ata nuk lexojnë gazeta, nuk shikojnë TV. Kjo është arsyeja pse kompanitë si Lego dhe Marvel janë të interesuar për këtë aplikacion.

Ekziston edhe një funksion i mesazheve. Kjo është diçka e njëjtë me Facebook dhe Instagram – por me më shumë mundësi për t’u zgjeruar në të gjithë botën. Sepse ndryshe nga Facebook dhe Instagram, Tiktok lejohet edhe në Kinë.

Businessinsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale