Pothuajse gjysma e përdoruesve të internetit përdorin WhatsApp çdo javë - Business Magazine Albania

Pothuajse gjysma e përdoruesve të internetit përdorin WhatsApp çdo javë


Depërtimi i WhatsApp është rritur në gati gjysmën e përdoruesve të internetit, sipas të dhënave më të fundit nga YouGov dhe Instituti Reuters. Gjatë depërtimit në 38 shtete këtë vit, 47.9% e përdoruesve të internetit thanë se kishin përdorur platformën gjatë javës së kaluar. Kjo është 4.2% më shumë nga viti i kaluar.

Individët në familjet me të ardhura të larta kanë parë që përdorimi i WhatsApp të rritet me shpejtësi që nga viti 2017, duke arritur 55% të përdoruesve të internetit këtë vit. Kjo krahasohet me 43.3% të individëve me të ardhura të ulëta.

Lexoni: Kontrolloni WhatsApp-in. Aplikacioni do të sjellë një ndryshim të ri

WhatsApp është shumë më popullor tek përdoruesit femra 49.8% krahasuar me 45.8% meshkuj këtë vit. Ky ndryshim është veçanërisht i madh në mes të audiencave të rinj – depërtimi është 8.7% më i lartë për femrat e moshës 18-20 vjeç. Ky hendek mbyllet kur rritet mosha, ndërsa meshkujt e moshës 65 vjeç e lart kanë më shumë gjasa të përdorin platformën.

Mbi 4/5 e popullsisë përdorin WhatsApp në Afrikën e Jugut, Hong Kong, Singapor, Meksikë, Brazil, Argjentinë, Kili dhe Malajzi. Në të kundërt, kjo zbret në më pak se 10% në Shtetet e Bashkuara, Danimarkë, Hungari, Tajvan, Korenë e Jugut dhe Japoni.

Ndërsa platforma Facebook po zbehet, WhatsApp do të bëhet gjithnjë e monetarizuar për të nxitur rritjen e kompanisë. Platforma paraqet një çështje të rëndësishme për markat rreth angazhimit dhe ndjekjes, duke pasur parasysh natyrën e saj “të errët sociale”. Analiza më e mira dhe marketingu influencues në shkallë të ulët janë dy zgjidhje të mundshme për reklamuesit.

burimi: Warc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0