31 KËSHILLA PËR SIPËRMARRËSIT E RINJ


*Shkruar nga Erduan Kllobucishta, Psikolog/Konsulent për startup-et/Themelues i Organizatës Synapsis World.

Lexoni: Si të krijosh mendësinë (mindset)?

 • Mos prano diçka që të ofrohet që në fillim. Ky është rregulli i artë në negociata të suksesshme.
 • Krijo besim në produktin që ofron dhe jepu vlerë atyre.
 • Ndërto imazhin tënd çdo ditë, duhen pesë minuta për ta shkatërruar
 • Njihi mirë miqtë e tu, ata janë imazhi i suksesit tënd në publik.
 • Njihi armiqtë e tu, në këtë mënyrë krijon sinqeritet me mangësitë e tua.
 • Fol pak, bëhu dëgjues i mirë ndaj personit përballë. Klienti është mbret në treg.
 • Krijo aleanca të fuqishme me njerëz më të fuqishëm se ty.
 • Jepi vetes luksin që ta kritikosh kur vetja gabon.
 • Shoqërohu me njerëz më të zgjuar se ty.
 • Mos u humb kohën me njerëz që janë të zhytur në borxhe deri në fyt.
 • Aty ku ka një pyetje “pse” duhet gjetur dhe përgjigja “sepse”.
 • Mos mer vendim të rëndësishëm në jetën tënde pa kaluar 24 orarshi.
 • Që të njohësh një fushë të caktuar të duhet së paku 100 libra të kesh lexuar në atë fushë.
 • Frekuento evente të ndryshme, konferenca, seminare, aty gjen njerëz që janë të etur për të vërtetën, të etur për sukses.
 • Përdore dhimbjen nga e kaluara për motivimin tënd më të madh.
 • Lexo sa më shumë, nuk ka libër të keq, por ka lexues të keq.
 • Krijo barriera të qarta me njerëzit, principet e tua janë shenjat në rrugë.
 • Vlerëso ndihmën që të dhurojnë të tjerët. Mos e ler pa ua paguar.
 • Kujdes kujt i jep borxh për diçka, ndodh që do të të duhet t’i harrosh ato para që i ke dhënë.
 • Vlerëso kohën që ke, ai është aseti më i vlefshëm që ke në duar, mos e ço dëm.
 • Përkushtoi një kohë të veçantë përcaktimit të qëllimeve reale dhe të realizueshme.
 • Jepi kohë vetes tënde. Kohë për t’u shëruar, kohë për thënë të vërtetën tënde, kohë për të gjetur veten.
 • Injoranca është virtyt i hipokritit, bëhu indiferent ndaj saj.
 • Menaxho mirë paratë e tua. Përdor efektin Pareto, kurse 20 % të të ardhurave të tua.
 • Buzeqësh sa më shumë, kjo i afron njerëzit më shumë ndaj teje.
 • Merru me ndonjë hobi.
 • Sillu si një mbret të trajtohesh si një i tillë.
 • Sido që të jetë ndiq intuitën tënde përkundrejt çdo opinioni.
 • Fokusohu tek qëllimi yt final.
 • Që të merresh me sipërmarrje nuk është e thënë se duhet patjetër të merresh me biznes, sipërmarrja është menaxhim, të krijosh balancë në jetën tënde, familjen dhe të ardhurave të tua.
 • Të jesh i lumtur do të thotë të jesh aktiv. Bëhu aktiv në organizatën tënde, biznesin tënd. Bëje jetën me ngjyra.

Lexo shkrime të tjera nga Erduan Kllobucishta:
25 mënyra për të investuar!
10 Leksione nga Programi Profesional në Chicago
Formulë se si të jetosh suksesin tënd

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale