31 KËSHILLA PËR SIPËRMARRËSIT E RINJ - Business Magazine Albania

31 KËSHILLA PËR SIPËRMARRËSIT E RINJ


*Shkruar nga Erduan Kllobucishta, Psikolog/Konsulent për startup-et/Themelues i Organizatës Synapsis World.

Lexoni: Si të krijosh mendësinë (mindset)?

 • Mos prano diçka që të ofrohet që në fillim. Ky është rregulli i artë në negociata të suksesshme.
 • Krijo besim në produktin që ofron dhe jepu vlerë atyre.
 • Ndërto imazhin tënd çdo ditë, duhen pesë minuta për ta shkatërruar
 • Njihi mirë miqtë e tu, ata janë imazhi i suksesit tënd në publik.
 • Njihi armiqtë e tu, në këtë mënyrë krijon sinqeritet me mangësitë e tua.
 • Fol pak, bëhu dëgjues i mirë ndaj personit përballë. Klienti është mbret në treg.
 • Krijo aleanca të fuqishme me njerëz më të fuqishëm se ty.
 • Jepi vetes luksin që ta kritikosh kur vetja gabon.
 • Shoqërohu me njerëz më të zgjuar se ty.
 • Mos u humb kohën me njerëz që janë të zhytur në borxhe deri në fyt.
 • Aty ku ka një pyetje “pse” duhet gjetur dhe përgjigja “sepse”.
 • Mos mer vendim të rëndësishëm në jetën tënde pa kaluar 24 orarshi.
 • Që të njohësh një fushë të caktuar të duhet së paku 100 libra të kesh lexuar në atë fushë.
 • Frekuento evente të ndryshme, konferenca, seminare, aty gjen njerëz që janë të etur për të vërtetën, të etur për sukses.
 • Përdore dhimbjen nga e kaluara për motivimin tënd më të madh.
 • Lexo sa më shumë, nuk ka libër të keq, por ka lexues të keq.
 • Krijo barriera të qarta me njerëzit, principet e tua janë shenjat në rrugë.
 • Vlerëso ndihmën që të dhurojnë të tjerët. Mos e ler pa ua paguar.
 • Kujdes kujt i jep borxh për diçka, ndodh që do të të duhet t’i harrosh ato para që i ke dhënë.
 • Vlerëso kohën që ke, ai është aseti më i vlefshëm që ke në duar, mos e ço dëm.
 • Përkushtoi një kohë të veçantë përcaktimit të qëllimeve reale dhe të realizueshme.
 • Jepi kohë vetes tënde. Kohë për t’u shëruar, kohë për thënë të vërtetën tënde, kohë për të gjetur veten.
 • Injoranca është virtyt i hipokritit, bëhu indiferent ndaj saj.
 • Menaxho mirë paratë e tua. Përdor efektin Pareto, kurse 20 % të të ardhurave të tua.
 • Buzeqësh sa më shumë, kjo i afron njerëzit më shumë ndaj teje.
 • Merru me ndonjë hobi.
 • Sillu si një mbret të trajtohesh si një i tillë.
 • Sido që të jetë ndiq intuitën tënde përkundrejt çdo opinioni.
 • Fokusohu tek qëllimi yt final.
 • Që të merresh me sipërmarrje nuk është e thënë se duhet patjetër të merresh me biznes, sipërmarrja është menaxhim, të krijosh balancë në jetën tënde, familjen dhe të ardhurave të tua.
 • Të jesh i lumtur do të thotë të jesh aktiv. Bëhu aktiv në organizatën tënde, biznesin tënd. Bëje jetën me ngjyra.

Lexo shkrime të tjera nga Erduan Kllobucishta:
25 mënyra për të investuar!
10 Leksione nga Programi Profesional në Chicago
Formulë se si të jetosh suksesin tënd

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0