3 këshilla nga Warren Buffett për çdo sipërmarrës - Business Magazine Albania

3 këshilla nga Warren Buffett për çdo sipërmarrës


Tek diplomimi i programit “10,000 Small Businesses” i Goldman Sachs, Warren Buffett mbajti një fjalim ku ai shprehu 3 këshillat e tij më të rëndësishme për çdo sipërmarrës.

1. Punësoni gra

Buffett theksoi se gjatë gjithë historisë së Amerikës, gratë nuk kanë pasur të njëjtat mundësi si burrat, gjë e cila e ka limituar shfrytëzimin total të potencialit të shtetit.

Lexoni: Çfarë përfitimesh kanë marrë gratë sipërmarrëse në biznes?

Duke u rritur, Buffett tha që ishte vazhdimisht i shqetësuar nga pabarazia e grave dhe burrave. Buffett ka 2 motra, të dyja po aq inteligjente sa ai, por ndryshe nga ai, njerëzit prisnin që ato të martoheshin të reja dhe të gjenin një burrë të mirë.

6 vite pasi zbuloi këtë fenomen të padrejtë, në vitin 2003 Warren Buffett po fliste me gruan e tij për të vendosur se kë do të punësonte për një vend ekzekutiv. Ajo sugjeroi një grua, Charlotte Guyman. Ai pranoi menjëherë.

Buffett pranoi se ai nuk e kishte marrë shumë parasysh Guyman më parë, kryesisht sepse ajo ishte një grua. Por ai theksoi sesa i rëndësishëm është diversiteti në perspektivën e liderëve.

Tani kemi 6 gra CEO në 6 kompani mjaft të mëdha. Nga pjesa tjetër e drejtuesve, 60% janë gra,” tha CEO i Berkshire Hathaway.

2. Kënaqni klientët tuaj

“Nëse ka diçka për të mbajtur mend, është që të kënaqni klientët tuaj,” tha Buffett. “Kjo duhet shkruar në pasqyrën e të gjithë sipërmarrësve, që ta lexojnë çdo ditë kur çohen në mëngjes dhe mos ta harrojnë kurrë.”

Ai theksoi se çmimi i produktit nuk ka aq shumë rëndësi sa shërbimi kur ky produkt shitet.

“Nëse trajtoheni mirë dhe nëse jeni vërtetë të impresionuar nga shërbimi, ju do të riktheheni tek ajo kompani,” tha ai. “Gjithashtu duhet të trajtoni mirë njerëzit që bashkëpunojnë me ju, sepse ata do të transmetojnë të njëjtën sjellje tek klienti.”

Lexoni: Nëse doni të përmirësoni shërbimin tuaj ndaj klientit, merrni shembull nga Ritz Carlton

3. Bëni qejf

“Unë jam 85 vjeç dhe çdo ditë shkoj në punë duke kërcyer,” thotë Buffett. Çdoherë që Buffett takohet me studentë kolegji, ai e përmend këtë këshillë, e cila reflekton drejtpërdrejt jetën shumë me fat të tij.

“Thjesht u them, gjeni pasionin tuaj, gjeni një punë që do ta bënit edhe nëse s’keni nevojë të punoni, që çdo ditë të jetë qejf.”

Burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0